Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska,wykonuje druki dla uczelni,szkół oraz urzędów,świadectwa szkolne oraz dzienniki

Halloween. Wersja dla ciekawych (i głodnych)

Halloweenowe muffinki serowe w kształcie ośmiorniczek



Składniki:

15 czarnych oliwek
gotowy spód do ciasta pizzowego
400 g sera żółtego Gouda MSM Mońki
główka brokułu
700 g pieczarek
15 średniej wielkości miseczek do zapiekania (najlepiej w czarnym kolorze)
sól, pieprz, bazylia do smaku

Przygotowanie:

Brokuł podzielić na różyczki i ugotować na półtwardo. Pieczarki pokroić w cząstki i poddusić na maśle. Zetrzeć ser na tarce.
Wszystko wymieszać w misce, przyprawić i wyłożyć do muffinek. Z ciasta na pizzę wykroić 15 kółek i szerokie na centymetr paski. Każdą muffinkę z farszem przykryć na wierzchu kółkiem, a ścianki naczyń obkleić 4-5 paskami – tak, aby swoim kształtem przypominały ośmiorniczki . Pokroić oliwki w krążki i po dwa ułożyć na każdej muffince (na kształt oczu). Włożyć tacę z naczyniami do rozgrzanego piekarnika na 20 minut na 180 stopni. Wyjąć, gdy ciasto będzie zarumienione.

Źródło: Sfera PR



Świętuj w ASTORII

Masz urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, czy chcesz ugościć przyjaciół?
Świętuj swoje ważne wydarzenia w ASTORII.


Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo.
Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.
Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX,
na ul. Krakowską 45 w Częstochowie.
Tel.: 34 366 80 80



Zadowolić niejadka

Czy Twoja pociecha to klasyczny Tadek - Niejadek? Starasz się, wymyślasz, eksperymentujesz, a na końcu słyszysz ponure „nie chcę”?
Lista ulubionych składników skraca się z dnia na dzień, a Tobie brakuje już pomysłów?

Zobacz jak przekonać pociechę do jedzenia oraz poznaj przepis na pyszne naleśniki z serem żółtym.




Trafienie w gusta najmłodszych wydaje się być czasem trudniejsze niż wygrana w popularnych grach liczbowych. O ile jednego dnia pomidor czy szynka są wychwalane i zjadane ze smakiem, to za tydzień mogą być one na szarym końcu listy. Sztuka przemycania witamin oraz niezbędnych mikroelementów jest trudna, jednak zapewniamy, że możliwa. Możliwa jest również zmiana nawyków żywieniowych – poznaj nasze triki!

To, co najlepsze dla zdrowia

Każdy rodzic doskonale zna teorię „sezonowości” niektórych przysmaków: potrafią być one numerem jeden nawet przez kilka tygodni. Można stwierdzić, że plusem tej sytuacji jest fakt, że nasza pociecha je cokolwiek, jednak przestrzegamy - monotonność diety prowadzi do dużych niedoborów! Pamiętaj, że posiłki muszą dostarczać odpowiednich witamin i minerałów. Zadbaj o to, aby były one zbilansowane, bowiem młody organizm potrzebuje pomocy, by móc prawidłowo się rozwijać. W diecie koniecznie powinny znaleźć się następujące elementy: witamina D, którą znajdziesz w żółtkach jaj, mleku i produktach mlecznych; witamina C, która wzmacnia system odpornościowy, przyspiesza gojenie się ran oraz zwalczanie infekcji. - Pamiętajmy również o tym, że rozwijający się młody człowiek potrzebuje diety bogatej w wapń. Wydawać by się mogło, że to w twarożku znajdziemy go najwięcej, jednak znacznie bogatszy w ten minerał jest… ser żółty. A co ciekawe, już cztery plasterki sera dziennie zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na wapń. – radzi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki.

Przygotowania to zabawa

Nie traktuj przygotowania posiłków jak nieprzyjemny obowiązek. Dziecko doskonale widzi Twoje nastawienie i szybko jest w stanie je rozszyfrować. Zmień to koniecznie! Pokaż dziecku, że gotowanie to fajna zabawa: zrób zawody na czas, daj mu się wykazać inwencją twórczą, stwórz kolorowe posiłki i przede wszystkim… nie bój się bałaganu! Przekazuj odpowiednią wiedzę na temat żywienia właśnie poprzez zabawę. Pozwól dziecku raz na jakiś czas stworzyć coś specjalnego dla innych członków rodziny. Kiedy twoja pociecha dostrzeże, że przygotowanie posiłków wymaga energii, czasu i chęci, z pewnością bardziej doceni trud, jaki wkładasz w codzienne gotowanie.

Forma ma znaczenie

Przeanalizuj dokładnie jakie składniki są najbardziej lubiane, a które zjadane są z niechęcią. I… stwórz z nich danie idealne. – Dzieci bardzo lubią ser żółty. To produkt, który może pojawić się na kanapkach oraz w daniach głównych jako punkt główny lub dodatek. Warto wykorzystać ten fakt i połączyć go z warzywami lub mięsem, które niekoniecznie są przez pociechy zachwalane. W taki właśnie sposób można ukryć szpinak: dodajmy do niego ser żółty i wykorzystajmy jako farsz do uwielbianych przez dzieci naleśników. Wybierając ser żółty, wybierzmy taki, który będzie charakteryzował się dobrą topliwością i będzie smakował zarówno na zimno jak i na ciepło, taki jest np. Podlaski MSM Mońki – radzi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Uczenie dzieci nowych smaków nie jest łatwe. Tak samo jak przekonywanie małych niejadków do zjadania dań, które są nieco inne niż zwykle. Spróbuj jednak zastosować nasze rady – pokaż dziecku, że przygotowanie posiłków to fajna przygoda oraz zaplanuj odpowiednio menu. Niech będzie ono skomponowane tak, aby łączyło ulubione składniki z nowymi, do których pociecha nie jest jeszcze przekonana. Proponujemy zatem zaserwować na kolację pyszne naleśniki z serem żółtym i szpinakiem!

Naleśniki ze szpinakiem, serem żółtym i sosem serowo - śmietanowym

Składniki na ciasto naleśnikowe ze szpinakiem:

300 ml mleka
1 szklanka mąki pszennej
1 jajko
sól, cukier do smaku
garść młodego szpinaku
olej do smażenia

Wykonanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, dodać posiekany szpinak i usmażyć naleśniki na odrobinie oleju.

Składniki na farsz:

200 g sera podlaskiego MSM Mońki
200 g młodego szpinaku
7 ząbków czosnku
pieprz grubo mielony do smaku
klarowane masło do podsmażenia naleśników

Wykonanie:

Posiekany szpinak wymieszać z serem żółty startym na tarce na grubym oczku. Dodać pokrojony w plasterki czosnek, pieprz do smaku i wymieszać.

Na każdy usmażony naleśnik nałożyć farsz, zwinąć i podsmażyć na klarowanym maśle na złoty kolor.

Podawać z sosem serowo śmietanowym.

Sos:

2 szt. serka topionego kremowego MSM Mońki 100g.
150 ml kwaśnej śmietany 12%
pieprz czarny do smaku
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

Smacznego!

Źródło: Sfera PR



Bez piekarnika ani rusz.
Trzy przepisy na pieczone smakowitości

W upalne dni istotną rolę w kuchni odgrywa lodówka. Jesienią uwaga miłośników gotowania skupia się zaś na piekarniku. Z jego pomocą można bowiem przygotować ciepłe dania, idealne na chłodniejsze dni. W dzisiejszym jadłospisie zagoszczą pieczone ziemniaki, pieczarki faszerowane kiełbasą i pieczone jabłko.

Nie trzeba być wyjątkowym zmarzluchem, by jesienią marzyć o ciepłych, przyjemnie rozgrzewających daniach. Po okresie szukania chłodzących dań przyszedł czas na potrawy z piekarnika. Swoimi propozycjami na jesienne dni dzielą się polscy producenci żywności, laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Członkowie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie” potwierdzili, że specjały z oferty poniższych firm cechują się odpowiednim wyglądem i smakiem, a także ceną adekwatną do jakości. Mając do dyspozycji rodzime składniki najwyższej jakości można zabrać się za gotowanie.

Ziemniaki pieczone w gęsim smalcu



Propozycja Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Agro-Top”, producenta nagrodzonego przez jury „Doceń polskie” smalcu gęsiego.

Składniki:

4-5 dużych ziemniaków
świeży rozmaryn
1 szklanka Smalcu gęsiego „Agro-Top” nagrodzonego przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie” certyfikatem jakości i tytułem TOP PRODUKT

Przygotowanie:

Tłuszcz gęsi umieszczamy w brytfance, a następnie naczynie przekładamy do piekarnika i rozgrzewamy go do temp. 250 stopni Celsjusza. Ziemniaki kroimy w ćwiartki lub ósemki, po czym gotujemy je około 8 minut w osolonej wodzie. Warzywa powinny być delikatnie podgotowane, nie mogą być jednak surowe.

Ziemniaki wyjmujemy z wody, bardzo dokładnie je osuszamy i układamy w rozgrzanej brytfance, polewamy gorącym tłuszczem i pieczemy 10-15 minut w temp. 250 st. Po upływie tego czasu obracamy ziemniaki na drugą stronę, oprószamy solą i rozmarynem, a następnie pieczemy je przez kolejnych 10-15 minut. Ziemniaki pieczmy aż się zarumienią, a ich skórka będzie chrupiąca.

Pieczarki faszerowane kiełbasą



Przepis pochodzi z bloga SmacznePrzepisy.com.pl. Jednym ze składników dania jest specjał laureata programu „Doceń polskie”, Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Hańderek.

Składniki:

15 średnich pieczarek
1 czerwona papryka
1 cebula
250g Z Polskiego Dwora Kiełbasy Herbowej (specjał Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Hańderek zdobył od ekspertów certyfikat jakości „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
200g sera żółtego
2 jajka
sól (opcjonalnie)
pieprz
oregano
olej

Przygotowanie :

Pieczarki obieramy, myjemy, usuwamy ogonki. Cebulę obieramy i drobno kroimy. Paprykę myjemy, usuwamy gniazda nasienne, po czym kroimy na małe kawałki. Cebulę szklimy z papryką na gorącym oleju. Następnie dodajemy kiełbasę pokrojoną w drobną kostkę. Chwilę przesmażamy i zdejmujemy z ognia. Dokładamy starty na tarce o drobnych oczkach ser żółty (odkładając odrobinę do posypania).Wbijamy jajka i mieszamy. Doprawiamy do smaku oregano, pieprzem i solą pamiętając o tym, że ser i kiełbasa już są słone. Wierzch posypujemy odrobiną startego żółtego sera.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 st. C. 20-30 minut. Podajemy na ciepło.

Pieczone jabłko z Pigwą w Syropie



Pomysłem na szybki i prosty deser dzieli się firma ETERNO, laureat programu „Doceń polskie”.

Składniki:

1 kwaskowe jabłko
1 słoiczek Pigwy w Syropie ETERNO nagrodzonej trzykrotnie godłem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKt
cynamon

Przygotowanie:

Z jabłka wydrążamy gniazdo nasienne, uważając przy tym, aby nie przebić owocu na wylot. Wypełniamy jabłko plastrami pigwy, dopełniamy syropem, a następnie całość obficie posypujemy cynamonem. Tak przygotowanie jabłka wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy około 20 minut w temperaturze ok. 180 st. Celsjusza, obserwując owoc, aby go nie przypalić.

Źródło: Adventure Media



Zaplanuj przyjęcie weselne w ASTORII





Restauracja ASTORIA i Hotel SONEX w Częstochowie to idealne
połączenie dla organizacji uroczystego przyjęcia weselnego.


Planujecie ślub, wesele, przyjęcie w gronie przyjaciół?

Odwiedźcie Astorię i Sonex.

Restauracja i hotel posiadają, bowiem bogatą ofertę dla wszystkich klientów.

Wyszkolony i profesjonalny personel, zagwarantuje wyśmienite potrawy kuchni, a także zadba o niezapomniane przeżycia podczas wszelkich uroczystości.

W restauracji Astoria znajdziecie idealne warunki na każdą imprezę.

Po udanej zabawie wytchnienie zapewnią Wam przytulne pokoje hotelu Sonex

Nie zwlekajcie.
Rezerwujcie terminy:

Restauracja Astoria
Hotel Sonex
Częstochowa, ul. Krakowska 45
Tel.: 34 366 80 80
http://www.hotelsonex.pl/



Kolorowa jesień na talerzu
– dlaczego warto jeść sezonowe warzywa i owoce

„Od gorąca twych promieni zapłonęły liście drzew. Od zieleni do czerwieni krążył lata senny lew.
Mała chmurka nad jej czołem, mała łezka, słony smak. Pociemniało, poszarzało - jesień, jak to tak?” - śpiewał kiedyś Marek Grechuta.

I nie do końca miał rację. Jesień wcale nie musi być szara i nudna.


A już szczególnie jesień na talerzu. O tej porze roku na działkach, w przydomowych ogródkach na ryneczkach, pojawiają się pyszne warzywa sezonowe, które warto włączyć od swojej diety.

Sezonowe znaczy zdrowe

Wśród różnorodnych diet coraz popularniejsza staje się teoria sezonowego odżywiania. Na czym ona polega?

- Jej najważniejszą zasadą jest kupowanie warzyw rosnących i dojrzewających w aktualnej porze roku. Dobrze, by warzywa te pochodziły od rodzimych producentów. Nie tylko skraca to czas dostawy, co zapobiega utracie cennych witamin podczas transportu, ale także wpływa na niższą cenę produktu – mówi Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak.
Warto dodać, że warzywa występujące w lokalnym klimacie zawierają zoptymalizowane ilości składników odżywczych.

Dieta na jesień

Im chłodniej na zewnątrz, tym częściej sięgamy po sycące dania z użyciem rozgrzewających przypraw. Wbrew ogólnemu przekonaniu, wcale nie jest wskazane jedzenie większej ilości tłustych potraw. Warto za to wiedzieć, że jesienna dieta musi być bogata w warzywa i owoce - szczególnie w formie gotowanej, kiszonej lub wekowanej. Zwolennicy sezonowego odżywiania mają świadomość, że cała gama substancji bioaktywnych jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych tuż pod skórką. Między innymi dlatego powinniśmy chętnie sięgać po produkty wzrastające z rytmem natury. Obecne w nich witaminy A i C oraz składniki mineralne, takie jak selen czy cynk pobudzają nasz układ odpornościowy. Można zatem powiedzieć, że owoce i warzywa sezonowe to naturalne lekarstwa, które dostarczamy organizmowi w zbilansowanych posiłkach. Kuchnia pięciu przemian mówi o tym, by gotować je z użyciem mniejszej ilości wody, na słabszym ogniu i przez dłuższy czas. W ten sposób zatrzymujemy w potrawie więcej cennych składników odżywczych. Innym pomysłem jest wykorzystanie szybkowaru pod ciśnieniem lub zapiekanie w piekarniku. Smak tak przygotowanych dań możemy wzbogacić na przykład oryginalnymi sosami lub dipami.

-Obecnie na rynku znajdziemy produkty, które dzięki sposobowi przechowywania nie zawierają w składzie konserwantów – dodaje ekspert.

Bakłażan, czyli warzywo, które jest owocem

Cenionym warzywem-niespodzianką, które dojrzewa na przełomie sierpnia i września jest zaliczany do rodziny psiankowatych bakłażan. Co ciekawe, ta ciemnofioletowa cukinia w istocie jest… owocem. Do niedawna uważany za egzotyczny i trudny w przygotowaniu. Dziś, z powodu dużej zawartości kwasu foliowego, fosforu i żelaza, zyskuje na popularności. Doskonale smakuje panierowany, smażony czy duszony z dodatkiem czosnku i cebuli. Świetnie odnajduje się pośród grillowych przekąsek, jako przystawka lub danie główne. Można go zapiekać lub faszerować. Oberżyny chłoną tłuszcz, dlatego przy smażeniu warto pamiętać, żeby nasmarować je oliwą i położyć na rozgrzanej patelni. Przygotowując je w ten sposób, sprawimy że nasze dania będą odznaczać się lekkością.

Witaminowa rekordzistka

W diecie jesienno-zimowej ważną rolę odgrywa witamina C. Jej nieocenionym źródłem jest czerwona papryka, kuzynka bakłażana. W 100 g tego warzywa jest jej więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej. Co zaskakujące, pięciokrotnie przewyższa pod tym względem cytrynę! Badania dowiodły, że papryka nie tylko odmładza i poprawia nastrój, ale także wspomaga proces odchudzania. I pomyśleć, że jeszcze dwa wieki temu uchodziła za roślinę ozdobną i trującą! Zwracając uwagę na mnogość sposobów wykorzystania papryki w kuchni, nie można nie wspomnieć o sosach i pastach, których okazuje się być niezastąpionym składnikiem. Zimą nie zabraknie jej też na naszych stołach w ulubionej wersji Polaków - marynowanej w occie z dodatkiem pieprzu i cebuli.

Śródziemnomorski zielony kalafior

W deszczową aurę nic tak nie poprawia humoru jak soczysta zieleń na talerzu. Brokuł, nazywany też zielonym kalafiorem, jest za sprawą bogatego składu, a także niezaprzeczalnych walorów smakowych zaliczany do najbardziej wszechstronnych warzyw. W zielonych różyczkach kryje się bogactwo witamin z grupy B. Brokuły jedzone na surowo mają działanie antynowotworowe. Jeśli jednak dla kogoś surowe są zbyt twarde może je przyrządzić na parze. Pamiętajmy jednak, że zbyt długie gotowanie pozbawia warzywo cennych wartości.

Z jesiennego ogródka do słoika

Jesień to również czas zbiorów. Polska kuchnia ma to do siebie, że lubi przedłużać naturalne właściwości plonów ziemi i zamykać ciekawe smaki w słoikach. Mimo różnorodnej oferty na sklepowych półkach nic nie zastąpi własnoręcznie przygotowanych weków - nie tylko z powodu zastosowania przekazywanych z pokolenia na pokolenie, unikalnych receptur, ale również przez ich naturalny smak i zapach. Korzystajmy więc z bogactwa produktów sezonowych i zapewnijmy sobie dostęp do kulinarnych smakołyków, które dodadzą energii i witalności w chłodne dni!

Źródło: Sfera PR

Na zakupy dobrych, sprawdzonych produktów sezonowych, aby zimą nie zabrakło ich na naszych stołach zapraszamy na

RYNECZEK

z 50-letnią tradycją,

na Wały Dwernickiego 11, w Częstochowie!


***********



LEKKI KĘS na śniadanie!

Chcesz cały dzień czuć się lekko, mieć energię do działania? Zaplanuj dobre i zdrowe śniadanie.

Dietetycy z firmy LEKKI KĘS zadbają, aby Twój pierwszy posiłek zapewnił Ci udany każdy dzień i przyjemny poranek.

Śniadania przygotowywane pod okiem specjalistów z pewnością będą smaczne, a zarazem lekkie i zdrowe. W sam raz na początek każdego, pracowitego dnia!

Skorzystaj z oferty firmy LEKKI KĘS - zaplanuj swoje posiłki przygotowywane przez specjalistów.

Nie zaprzątaj sobie głowy codziennymi przygotowaniami.

Zaoszczędź swój czas i zdrowie.

Posiłki dostaniesz na umówiony czas!

Twój Osobisty Catering Dietetyczny:
tel.: 34 307 07 67
Sprawdź na www.lekkikes.pl
lub zadzwoń 34 307 07 67

Z przyjemnością informujemy, iż Dieta Lekki Kęs
została sponsorem i partnerem naszego częstochowskiego żużlowego teamu!





Odkryj przepis na zabawę w kuchni!

Kulinarne atrakcje czekają w najbliższą sobotę na najmłodszych gości Centrum Handlowego Auchan Poczesna. Podczas dziewiątego w tym roku spotkania z cyklu „Kreatywne warsztaty dla całej rodziny” każdy przekona się, jak świetnie można się bawić w kuchni. Wstęp wolny!



Szykowanie kolorowych i smacznych przekąsek nie jest trudne. Przekonają się o tym najmłodsi goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna, gdzie w ramach cyklu „Kreatywne warsztaty dla całej rodziny” odbędą się miniwarsztaty kulinarne.

Już w sobotę 10 września przy specjalnych stanowiskach w pasażu galerii handlowej maluchy spróbują swoich sił w dekorowaniu ciastek. W ruch pójdą różnorodne barwne i słodkie dodatki cukiernicze. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się również, jak ze świeżych owoców przygotować smaczną i zdrową sałatkę oraz kolorowe szaszłyki.

Warsztaty odbędą się w sobotę 10 września w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ulicy Krakowskiej 10. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 14.00 i potrwają do godziny 17.00.

Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, a materiały zapewnia organizator.



Sernik na zimno z serkiem mascarpone



Składniki:

serek Mascarpone „Piątnica” 500g
śmietana 36% „Piątnica” 400g
Masło Ekstra „Piątnica” 90g
borówki amerykańskie 250g
maliny 250g
ciasteczka owsiane 200g
galaretka malinowa 1 opakowanie
gorąca woda 400ml
migdały 100g
żelatyna 15g
woda 60ml
cukier 150g

Wykonanie:

Ciasteczka owsiane kruszymy, a następnie dodajemy do nich drobno posiekane
i podprażone wcześniej na suchej patelni migdały. Całość uzupełniamy o rozpuszczone masło. Czekamy ok. 0,5h, aby masło stężało. Masę przekładamy do tortownicy i lekko ubijamy dłonią. Żelatynę rozpuszczamy w wodzie, pozostawiamy, by stężała. 75g cukru ubijamy ze śmietaną, drugą połowę dodajemy do serka mascarpone. Ucieramy na gładką masę. Żelatynę dodajemy do serka mascarpone i mieszamy razem z ubitą wcześniej śmietaną. Tortownicę pokrywamy ciasteczkami owsianymi, wylewamy przygotowaną masę. Na wierzchu układamy owoce – borówki amerykańskie oraz maliny. Sernik umieszczamy w lodówce, czekamy ok. 3h.

W czasie gdy sernik jest w lodówce, galaretkę rozpuszczamy w 400ml wody i odstawiamy do wystygnięcia. W momencie gdy galaretka zacznie tężeć, zalewamy sernik z owocami i ponownie wkładamy do lodówki na kilka godzin – aż do zastygnięcia.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!



Szkolne powroty, czyli co zamiast kanapek? 3 przepisy na drugie śniadanie!

Pierwszy dzwonek już za pasem, a wraz z nim coroczny problem… Co przygotować dziecku na śniadanie, aby zostało zjedzone ze smakiem? Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście tradycyjne kanapki – łatwe, szybkie i pożywne. Niestety traktowane przez najmłodszych jako poranny przymus. Znajdowane w koszach na śmieci lub na dnie plecaka, idą w odstawkę na rzecz smakołyków ze szkolnego sklepiku.

Czas to zmienić!

Śniadanie to podstawa – najważniejszy posiłek i jednocześnie energia na cały dzień. Potrzebują go szczególnie dzieci, które dużą część dnia spędzają w szkole oraz poza domem. Z okazji zbliżającego się roku szkolnego warto już teraz zastanowić się nad zaopatrzeniem naszych pociech w zdrowe i pożywne śniadanie, które stanie się alternatywą dla standardowej kanapki z serem i szynką.

Nie bój się nowych pomysłów

Na pewno zastanawiasz się, czy wprowadzenie mniejszych lub większych zmian w porannej diecie Twojego dziecka, nie obudzi śniadaniowego marudy. Dzieci przyzwyczajone do pewnych posiłków, nie zawsze są chętne do próbowania nowych smaków – zwłaszcza jeśli ich nie znają. Aby zmienić podejście maluchów warto tworzyć posiłki w innej formie, jednak zawierające znane im składniki lub produkty powszechnie lubiane, np. mini pizze lub małe tortille z serkiem topionym. Pomyśl, co najszybciej znika ze stołu, kiedy podajesz coś do zjedzenia i zastanów się nad… odświeżeniem menu.

Postaw na różnorodność

Trzymaj się prostej zasady – zestaw śniadaniowy jest bardziej atrakcyjny, kiedy dziecko ma do wyboru różne składniki. Nie tylko zwiększa to szanse na zjedzenie posiłku, ale także pozwala jeść śniadanie cały dzień! Jeśli masz w planach przygotować kanapkę, wybierz inne pieczywo niż zwykle – np. razowe lub z ziarnami, a w samym środku ułóż ser, szynkę lub jajko i udekoruj kolorowymi warzywami. Miejsce zwykłych „kromek” polecamy jednak zastąpić czymś innym. Najprostszą propozycją mogą być tosty – chrupiące i smaczne. – Tradycyjne grzanki warto wzbogacić serem żółtym. Zawarte w nim witaminy z grupy A, B i D pomagają budować barierę ochronną i wspomagać odporność organizmu oraz chronić przed różnego rodzaju infekcjami. Dodatkowo, wysoka kaloryczność sera dostarcza pełnowartościowej energii potrzebnej dzieciom w ciągu dnia – mówi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Alternatywą mogą być również różnego rodzaju placki np. z cukinii, dyni lub jabłek, tortille z nadzieniem czy pierożki w cieście francuskim. Twoja pociecha z pewnością zacznie w zniecierpliwieniu oczekiwać drugiego śniadania, kiedy przyrządzisz mu domową mini pizzę ze zdrowymi składnikami lub muffiny na słono.

Moc dodatków

Nic tak nie uszczęśliwia dziecka, jak małe co nieco będące dodatkiem do głównego posiłku. Szybko zjadane i zazwyczaj mające pierwszeństwo przed zwykłym prowiantem, obowiązkowo powinno znaleźć się w śniadaniowym pudełku. Lunchbox warto zaopatrzyć więc w skrojone owoce lub pożywne przekąski, które zapewnią dziecku energię na cały dzień. Tutaj z pomocą przyjdą owsiane ciasteczka, zbożowe batoniki i suszone owoce. Choć zazwyczaj to słodkości wiodą prym, nie można zapomnieć o zdrowiu. Postaw na pełne witamin warzywa i podaj je w formie kawałków do schrupania. Nie zapomnij o dobieraniu dodatków w zależności od tego, co będzie głównym posiłkiem – działaj na zasadzie kontrastów. Jeśli planujesz przygotować tortille lub placek na słono, dobierz do nich słodkie przekąski. Natomiast gdy Twoje dziecko ma ochotę na jabłkowe racuchy, obok dodaj sałatkę warzywną. Komponując całość śniadania nie zapomnij o estetyce, wygląd też ma ogromne znaczenie. Składniki poukładaj tak, aby wyglądały apetycznie – im bardziej kolorowo tym lepiej!

Poznaj 3 przepisy na ciekawe dania, które świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno – są zatem idealną propozycją zarówno na pierwsze i drugie śniadanie.

Strudel szpinakowo - serowy

Ciasto:

- 500 g mąki pszennej
- 150 g masła
- 50 g drożdży
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 1 szklanki śmietany kwaśnej 18%
- 2 łyżki mleka
- cukier i sól do smaku

Przygotowanie:

Drożdże rozkruszyć z cukrem, odrobiną mąki i mlekiem. Odstawić w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować.
Masło posiekać z resztą mąki, dodać sól, jajka, żółtka, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia.

Farsz:

- 500 g szpinaku mrożonego
- 4 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
- 250 g sera gouda MSM Mońki

Wykonanie:

Szpinak rozmrozić i odsączyć z nadmiaru wody. Dodać posiekany czosnek, oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszać.

Ciasto na strudel rozwałkować na ok. 1 cm, posypać startym na grubym oczku serem, nałożyć farsz szpinakowy i zwinąć. Końce skleić i przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym białkiem i upiec w rozgrzanym do 180°C w piekarniku, przez ok. 40 minut.

Ślimaczki z ciasta francuskiego

Składniki:

- 200 g szynki parzonej
- 200 g świeżych pieczarek
- 2 łyżki oleju
- 200 g sera podlaskiego MSM Mońki
- 150 g kapusty pekińskiej
- 4 sztuki pomidorów suszonych z oleju
- pieprz do smaku
- 2 rolki (ok. 375 g każda) gotowego ciasta francuskiego
- 1 jajko

Wykonanie:

Szynkę pokroić w drobną kostkę, pieczarki w plasterki i podsmażyć na oleju, aż z pieczarek odparuje woda. Wystudzić, dodać starty ser, suszone pomidory pokrojone w paseczki i drobno posiekaną kapustę. Doprawić do smaku pieprzem i solą oraz dokładnie wymieszać.

Na płaty ciasta francuskiego równomiernie rozłożyć farsz, zwinąć i pociąć na parocentymetrowe krążki. Każdy posmarować roztrzepanym jajkiem i upiec w rozgrzanym piekarniku (ok. 180°C) na złoty kolor.

Podawać z ulubionym zimnym sosem np. czosnkowym.

Smakowe tortille

Składniki:

- 3 placki tortilli
- 3 serki smakowe MSM Mońki: pieczarkowy, paprykowy, szczypiorkowy
- sałata strzępiasta czerwona i zielona
- czerwona papryka
- szynka w plasterkach
- suszone pomidory
- szczypior

Przygotowanie:

Każdy placek tortilli posmarować innym serkiem smakowym. Na serek położyć ulubione dodatki i ciasno zwinąć. Pokroić w trzycentymetrowe krążki i ułożyć na półmisku.

Smacznego!

Źródło: Sfera PR

Zdrowo, apetycznie, zachęcająco - potrawy z Diety Lekki Kęs

Każde danie przygotowywane w firmie Lekki Kęs jest przygotowywane z pieczołowitą starannością. Staranie dopracowane i dobrane składniki powodują, że dania są zdrowe, smaczne i wyglądają bardzo apetyczne.

Zapraszamy do korzystania ze zdrowej diety!

Twój Osobisty Catering Dietetyczny: tel.: 34 307 07 67



Dzień Polskiej Żywności

Żółty ser, majonez, gotowe krążki z ciasta pierogowego, żurawina zamknięta w słoiczku oraz boczniaki. Co łączy te produkty? Wszystkie są produkowane w naszym kraju, każdy z nich jest składnikiem dania, które warto przyrządzić z okazji nadchodzącego Dnia polskiej żywności.

Pięć dań na Dzień polskiej żywności

Nietypowe święto przypadające 25 sierpnia jest obchodzone już po raz czwarty. W Dniu polskiej żywności warto przypomnieć sobie o różnorodności rodzimej branży spożywczej, docenić jej bogactwo, odkrywać nowe smaki lub poeksperymentować z klasycznymi przepisami. Wraz z twórcami programu promocyjnego „Doceń polskie”, pomysłodawcami „święta”, zachęcamy do cieszenia się polską kuchnią i oznaczania swoich inspiracji poprzez #dzienpolskiejzywnosci.
Polscy producenci żywności zapraszają zaś do wypróbowania pięciu przepisów na przekąskę, dania główne i wykwintne ciastka.

I. Serowa przekąska. Smażone gałki jaglane z serem

Przekąska nie tylko dla miłośników sera! Przepisem dzieli się Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK, producent serów marki Serenada. Ser żółty Salami tej marki został nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT.

Przepis na około 4 porcje:

300 g kaszy jaglane
2 łyżki masła
10 dag sera salami
sól
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
kwaśna śmietana

Sposób przygotowania:

Lekko solimy wodę i ją zagotowujemy, dodajemy kaszę i gotujemy na najmniejszym ogniu przez ok. 15 minut, mieszając. Zdejmujemy kaszę z ognia, dodajemy masło oraz starty ser i wyrabiamy składniki na jednolitą masę, a następnie formujemy z niej pulpeciki. Kuleczki obtaczamy w bułce tartej i smażymy w oleju z obu stron na złoto. Podajemy z kwaśną śmietaną i suszonymi owocami.

II. Siła prostoty. Sałatka z pieczarkami

„MAJONEZY” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa to mieszcząca się w Kętrzynie firma oferująca m.in. Majonez Stołowy Kętrzyński. Specjał, który dwukrotnie został doceniony przez Lożę Ekspertów (zdobył godło „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT), ma uniwersalne zastosowanie. Produkt sprawdzi się m.in. jako składnik sałatki z pieczarkami.

Składniki:

sałata
1 pomidor
2 pieczarki
sól, pieprz
liście oregano
1 łyżeczka musztardy (np. kętrzyńskiej)
2 łyżki majonezu (np. majonezu kętrzyńskiego)

Sposób przygotowania:

Sałatę dokładnie płuczemy, po czym ją suszymy, a duże liście rwiemy na mniejsze kawałki. Umytego pomidora kroimy na cząstki, a pieczarki czyścimy, płuczemy i także kroimy na plasterki. Liście sałaty łączymy z kawałkami pomidora i pieczarek, całość doprawiamy solą i pieprzem. Musztardę mieszamy z majonezem, po czym dodajemy do sałatki. Całość ozdabiamy listkami oregano.

III. Wariacja na temat klasyki. Boczniaki a'la schabowe

Do przygotowania boczniaków a'la schabowych zapraszają przedstawiciele firmy Gospodarstwo Uprawy Grzybów i Grzybni MYTKOWSKI.
Boczniaki tego producenta zdobyły certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT.

Składniki:

50 dag boczniaków
2 jajka
2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej
olej
2 szklanki mleka
4 łyżki mąki
4 łyżki tartej bułki
3 łyżki masła
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Kapelusze boczniaków myjemy pod bieżącą wodą (można je przez chwilę namoczyć w mleku). Większe kapelusze, przy trzonie, zbijamy młoteczkiem do mięsa. Jajka rozbić i wymieszać z przyprawą uniwersalną. Grzyby obtaczamy w jajku i w bułce, a następnie smażymy na gorącym tłuszczu przez ok. 10-12 minut, aż uzyskają rumiany kolor.

IV. Pierogi z mięsem, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu

Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego Olejnik zachęca do korzystania z krążków z ciasta pierogowego. Produkt z godłem „Doceń polskie” pozwala szybko przyrządzić ulubione danie.

Składniki:

50 mrożonych gotowych krążków z ciasta pierogowego
1 kg mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
2 cebule
2 jajka
2 łyżki tartej bułki
pieprz i sól

Sposób przygotowania:

Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na oleju, na złoty kolor. Mięso, cebulę, jajka i tartą bułkę mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Doprawiamy solą i pieprzem. Następnie z masy formujemy niewielkie kuleczki i gotujemy je na małym ogniu we wrzącej, osolonej wodzie przez ok. 20 minut.
Krążki rozkładamy na posypaną mąką stolnicę. Gdy się rozmrożą, nakładamy kuleczki mięsne i sklejamy brzegi. Krążki można sklejać zarówno w kształt tradycyjnych pierogów, jak i nadać im kształt tzw. uszek. Następnie umieszczamy je we wrzącej wodzie, a po zagotowaniu zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 2-4 minuty. Po ugotowaniu, pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową do naczynia i hartujemy zimną wodą. Pierogi można odsmażać na oleju, świetnie smakuję z powidłami z żurawiny.

V. Szybko i smacznie. Ciastka z żurawiną, bryndzą i tymiankiem

Ciasto francuskie, żurawina, bryndza i tymianek - to główne składniki przepisu ZPOW VITAPOL. Producent nagrodzonej tytułem TOP PRODUKT Żurawiny staropolskiej przypomina o walorach smakowych żurawiny.

Składniki:

słoiczek Żurawiny staropolskiej
50 g bryndzy
1 opakowanie ciasta francuskiego
1 jajko
tymianek
pieprz czarny świeżo mielony

Sposób przygotowania:

Ciasto francuskie rozwijamy na papierze do pieczenia i lekko wałkujemy, po czym kroimy je w prostokąty, a każdy z nich smarujemy odrobiną roztrzepanego jajka. Na tak przygotowanie ciasto nakładamy po łyżeczce żurawiny, rozkruszamy bryndzę, oprószamy pieprzem i tymiankiem.
Pieczemy w mocno nagrzanym piekarniku aż ciasteczka się zezłocą.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.



<<< Strona 5 >>>