Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska,wykonuje druki dla uczelni,szkół oraz urzędów,świadectwa szkolne oraz dzienniki

Pyszny poranek

Wspaniałe śniadanie wbrew pozorom nie musi być pracochłonne. Bliską osobę smakiem zaskoczy klasyczny i pożywny omlet. Jego przygotowanie trwa chwilę, więc ten przepis idealnie współgra z porannym pośpiechem. Wystarczy, że doprawimy masę jajeczną aromatycznymi ziołami prowansalskimi, świeżym koperkiem, pietruszką oraz drobno siekanym czosnkiem, a w całej kuchni zagości zapach ziołowej świeżości. Aby nadać śniadaniu ciekawy smakowy kontrast, możemy przełożyć omlet farszem skomponowanym z lekkiego twarożku i ulubionych warzyw.

Zparaszamy na:

Zakręcony omlet z twarożkiem

Składniki:

- jajka (klasa wagowa L) 3 szt.
- Masło Ekstra „Piątnica” 1 łyżka
- Twaróg Wiejski Lekki „Piątnica” 150g
- natka pietruszki 3-4 gałązki
- koperek 3-4 gałązki
- czosnek 2 ząbki
- zioła prowansalskie 1 łyżeczki
- jogurt naturalny 1 łyżka
- pomidor 1 szt.
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Do miseczki wbić jajka, dodać posiekaną natkę pietruszki, koperek i wyciśnięty przez praskę czosnek. Dodać zioła prowansalskie, następnie doprawić solą i pieprzem do smaku. Całość dokładnie wymieszać (roztrzepać).

Na patelni roztopić masło, wlać masę jajeczno - ziołową i smażyć na wolnym ogniu z obu stron.

Do twarogu dodać jogurt naturalny i pokrojony w kostkę pomidor, doprawić odrobiną soli. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Na wystudzonego już omleta nałożyć gotowy twarożek i zrolować. Pokroić omleta w parocentymetrowe rolki.

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Źródło: Sfera PR

Smacznego!



Wystawny obiad?
Przygotuj pyszne Pieczone roladki
z pstrąga i Karczku Dojrzewającego!

Jak można sprawić przyjemność bliskiej osobie? Samodzielnie stworzony wystawny obiad z pewnością sprosta zadaniu i zostanie doceniony. Przygotuj pyszne Pieczone roladki z pstrąga i Karczku Dojrzewającego i celebruj codzienne spotkania przy stole z najbliższymi.

Pieczone roladki z pstrąga i Karczku Dojrzewającego


Składniki:

polędwica wołowa firmy Gzella (lub polędwiczka wieprzowa) 400g
Karczek Dojrzewający firmy Gzella 4 długie plastry
pstrąg świeży 2 szt.
rozmaryn świeży 2-3 gałązki
sól, pieprz czarny do smaku
masło 100g
czosnek 3-4 ząbki
natka pietruszki 2-3 gałązki

Wykonanie:

Pstrągi dokładnie umyć i wyfiletować, aby uzyskać cztery płaty ze skórą. Doprawić do smaku solą, pieprzem i posiekanym rozmarynem. Z polędwicy wołowej (cieńszej części) wyciąć cztery równe steki. Obsmażyć je krótko z wszystkich stron na odrobinie oleju, a następnie owinąć doprawionymi płatami z pstrąga i karczkiem dojrzewającym. Piec w rozgrzanym piekarniku przez 30 minut w temperaturze 200st.C

Na gotowe roladki położyć masło czosnkowe i udekorować pomidorkami koktajlowymi oraz gałązkami rozmarynu.

Smacznego!

Źródło; Sfera PR



Święto zakochanych, czyli afrodyzjak na talerzu

Drugi miesiąc roku to bez wątpienia czas zakochanych! Popularne Walentynki obchodzone 14 lutego, to dzień potocznie zwany świętem miłości. To właśnie ten moment kiedy jeszcze bardziej chcemy pokazać drugiej osobie, co do niej czujemy i ile dla nas znaczy. Co więc zrobić, aby tym razem zaskoczyć swoją połówkę i sprawić jej nietuzinkową niespodziankę?

W Walentynki zazwyczaj obdarowujemy drugą osobę drobnymi upominkami lub bukietem pięknych kwiatów. Trzeba jednak przyznać, że to co cieszy najbardziej to przede wszystkim prezenty zrobione przez nas samych. Może tym razem zamiast głowić się, jak sprawić przyjemność drugiej połówce, postawmy na własną kreatywność i skorzystajmy z dostępnych darów natury jakimi mogą okazać się… afrodyzjaki!

Magiczna substancja

Nie od dziś wiadomo, że afrodyzjak wpływa na nasz organizm w specyficzny sposób pobudzając sferę uczuciowo - seksualną. Znany już w starożytności, skąd zawdzięcza swoją nazwę od greckiej bogini miłości – Afrodyty, często wykorzystywany jest jako uwodzicielski naturalny składnik wielu dań lub napojów. Nie bez powodu nazywany jest magiczną substancją, potrafi zdziałać cuda! Afrodyzjaki przypominają kształtem zakodowane w pamięci proste skojarzenia, oddziałują na nasze zachowanie, modyfikują działanie hormonów płciowych. Zwiększają tym samym potencję i wpływają na płodność. Można więc powiedzieć, że głównym celem magicznej substancji jest więc podwyższenie libido i tym samym zwiększenie miłosnych doznań.

Afrodyzjak na talerzu

Skoro już wiemy co ów afrodyzjak powoduje i jak działa na nasz organizm, warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest i gdzie można go znaleźć. Wśród naturalnych afrodyzjaków mających miano najpopularniejszych i zarazem skutecznych możemy wymienić:

Owoce morza – tutaj prym wiodą ostrygi i małże, które ze względu na swój kształt bardzo silnie pobudzają fantazję. Zawierają aminokwasy odpowiedzialne za produkcję hormonów mające za zadanie podwyższać libido, a obecny w nich cynk wyostrza zmysły. Świeże niestety trudne do zdobycia, zawsze jednak można wypróbować ich mrożoną wersję.

Czekoladę – nie dość że pyszna i dostępna na każdym kroku, to jeszcze pełna pozytywnych właściwości. Zawarte w niej kakao podnosi poziom dopaminy i serotoniny wyzwalających uczucie przyjemności i zadowolenia, a sam smak skusi chyba każdego! Jedynym minusem okazuje się tutaj jej niemała wartość kaloryczna.

Lubczyk – kwiaty, liście i łodyga są bardzo aromatyczne, dzięki obecnym olejkom eterycznym. Ich działanie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz pobudzenie. Lubczyk ma szerokie zastosowanie: może być stosowany jako dodatek do dań lub gorący zdrowy napar.

Zakochaj się w kuchennych pysznościach

Znając działanie magicznych substancji oraz wiedząc gdzie ich szukać, pozostaje pytanie w jakiej formie najlepiej je przygotować? A Walentynki tuż, tuż! Wstępem do romantycznego posiłku może być więc warzywna sałatka z dodatkiem lubczyku lub rozgrzewająca zupa krem również nim doprawiona. Idealnym daniem głównym będą małże, które dobrze komponują się w towarzystwie… sera topionego. - Kremowa konsystencja serka topionego sprawia, że świetnie sprawdza się nie tylko na kanapce, ale także jako dodatek do sosów oraz zagęszczacz zup, tzw. kremów. Dodatkowym walorem jest jego śmietankowy i lekki smak idealnie pasujący do dań podawanych zarówno na ciepło, jak i zimno. Pamiętajmy, aby wybrać serek o jednolitej gęstości i aksamitnym smaku np. serek topiony kremowy MSM Mońki – przekonuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

A więc, przez żołądek do serca! Możliwości dotarcia do serca ukochanej osoby jest wiele, jednak te najbardziej miłe i pyszne to właśnie te przygotowane w kuchni. Z okazji zbliżających się Walentynek proponujemy spróbować swoich sił przygotowując dla drugiej połówki wykwintne i romantyczne danie – małże w sosie pomidorowym z dodatkiem serka topionego!

Mule w sosie serowo pomidorowym



Składniki:

ok. 1kg muli (mogą być mrożone)
200 ml białego wytrawnego wina
200 g serka topionego kremowego MSM Mońki
3 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
3 szalotki
3 dojrzałe pomidory
świeża bazylia
pieprz, sól do smaku

Wykonanie:

Mule dokładnie oczyścić i umyć w zimnej wodzie. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić w drobną kostkę. W garnku rozgrzać oliwę i wrzucić posiekany czosnek oraz szalotkę. Chwilę podsmażyć do lekkiego zrumienienia. Dodać pomidory, podlać winem, doprawić solą i pieprzem. Dodać mule, przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu ok. 2 – 3 minuty. Mule wyciągnąć, dodać serek topiony i wszystko dokładnie zmiksować. Gotowy sos wylać na talerz, ułożyć mule i udekorować świeżą bazylią. Podawać z ulubionym pieczywem.

Smacznego!

|Źródło: Sfera PR



Jarmark Świętego Walentego już po raz kolejny przybędzie do Częstochowy.

Po pierwszej edycji jarmarku, który okazał się dużym sukcesem zapraszamy wszystkich drugi raz, na niezapomniane chwile ze Smakami Regionów.



W dniach 10-12.02.2017 w III Alei NMP będzie można znaleźć wspaniałe kramy z rękodziełem, tradycyjne produkty regionalne, a także typowe stoiska z gadżetami walentynkowymi.
Natomiast na Placu Biegańskiego będziecie mogli odkryć niespotykane produkty i pobudzić kubki smakowe na Walentynkowym Zlocie Food Truckowym oraz wziąć udział w licznych zabawach i atrakcjach.

Jarmark Świętego Walentego odbywać się będzie od piątku 10 do niedzieli 12 lutego, w godz. 11-19. Na Zlot Food Truckowy zapraszamy w godzinach 11-21.

Podczas całego jarmarku w III Alei NMP około 60-80 wystawców prezentować będzie regionalne i tradycyjne produkty kulinarne m.in. miody, sery, wędliny, chleby, napitki regionalne, jak również kolorowe kramy z rękodziełem i produktami rzemieślniczymi.

Dodatkowo będzie można znaleźć stoiska z cudownymi, słodkimi oraz nietypowymi drobiazgami dla swojej drugiej połowy.

Na zlocie, który mieścić się będzie na Placu Biegańskiego przywitają Was wyselekcjonowane Food Trucki, gdzie będzie można skosztować niecodzienne produkty, których na pewno nie znajdziecie w żadnym sklepie, ani nie przyrządzicie sami w domu. Ponad 20 Food Trucków zadba , aby Wasze podniebienie otuliło sie cudownymi i niezapomnianymi smakami. W trakcie walentynkowego zlotu będzie można spotkać np. Lubish Langosh, owoce w czekoladzie, gigantyczne zapiekanki, oryginalną Frytkę Belgijską, pierogi z różnych zakątków świata, 100% burgera i wiele innych.

Dla klientów przygotowany będzie specjalny podgrzewany namiot z ławami i stołami, gdzie będą mogli w miłej atmosferze skonsumować wspaniałe i nietypowe dania od licznych Foodtruckowców.

Całej imprezie towarzyszyć będzie miła i romantyczna, a zarazem taneczna muzyka oraz liczne degustacje ze strefą animacji.

Na sobotę organizator przygotował moc wrażeń. Będzie można skosztować przepysznych potraw przygotowanych przez restaurację Manzoli lub sprawdzić swoje wokalne umiejętności podczas walentynkowego karaoke.

Dodatkowo w sobotę będzie stacjonować mobilny punkt poboru krwi.

Wieczorem rozruszają nas cudowne dziewczyny z zespołu SENSUAL – twórczynie takich hitów jak np. „Pokaż mi swe ciało”, „Bierz moje ciało”:

https://www.youtube.com/watch?v=2pf_ZYZE5HQ

https://www.youtube.com/watch?v=JRPXBeq1pl4

https://www.youtube.com/watch?v=JRPXBeq1pl4

https://www.youtube.com/watch?v=9qo4zoN3NcA

Niezapomniane chwile dostarczy nam także występ gwiazdy wieczoru czyli JORRGUS – twórcy hitów t.j. „Niebezpieczna”, „Będziesz Moja" i wielu innych:

https://www.youtube.com/results?search_query=jorrgus

Niedziela także zapowiada sie niezwylkle atrakcyjnie. Czeka nas bowiem m.in.: poczęstunek wspaniałym i smakowitym tortem w kształcie serca przygotowanym przez cukiernie Baccara, quiz walentynkowy, a dla bardziej leniwych relaks w bezpłatnym kinie 7D.

Jednocześnie tych, którzy cenią sobie wspomnienia zapraszamy w sobotę i niedzielę do uwiecznienia cudownych chwil w bezpłatnej foto-budce.
Przez cały weekend będziecie mogli poznać swoje najskrytsze sekrety i znaleźć swoją drugą połowę dzięki bezpłatnym spotkaniom z wróżką Marzenną.

Szczegółowy program u nas na: http://czest.info/Jarmark-Walentynkowy-program

Zapraszamy



Podaruj sobie odrobinę przyjemności zimą!
Przepis kulinarny na aromatyczną Tartę z grzybami

Tarta z grzybami

Składniki:

Ciasto:

Masło Ekstra od OSM Piątnica 150g
mąka 300g
żółtko 2 szt.
woda 100ml
sól do smaku

Pozostałe składniki:

Śmietanka 42% od OSM Piątnica 100ml
Śmietana 18% od OSM Piątnica 1 łyżka na porcję
cebula 1 średnia sztuka
masło 1 łyżka
podgrzybek świeży lub mrożony 250g
kurki świeże lub mrożone 250g
pieczarka świeża 6 średnich sztuk
mąka 1 łyżeczka
sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Do przesianej mąki dodać zimne, pokrojone masło. Całość posiekać nożem. Dodać żółtka, wodę i sól do smaku. Zagnieść ciasto, rozwałkować i wyłożyć na blaszkę do tart. Podpiec w piekarniku ok. 10 minut, w temp. 200 st.C.

Cebulę obrać, pokroić w półkrążki i podsmażyć na maśle. Podgrzybki i kurki oczyścić, krótko obgotować w osolonej wodzie i odcedzić. Do cebuli wkroić oczyszczone pieczarki, dodać grzyby i chwilę podsmażyć. Dodać mąkę i wszystko razem dobrze wymieszać. Dolać śmietankę oraz doprawić całość solą i pieprzem do smaku. Zagotować powstały farsz i wyłożyć na podpieczone ciasto. Tartę piec w piekarniku w temp. 180st.C, aż się zrumieni.

Podawać z łyżką zimnej, kwaśnej śmietany lub z jogurtem naturalnym.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy!

Smacznego! Źródło: Sfera PR



Festiwal Smaku trwa!

Zapraszamy na trzeci Festiwal Smaku, który właśnie odbywa się w Częstochowie.



W dniach 23-27 stycznia 2017 r. trwa kolejna, III edycja Festiwalu Smaku.
W tym kulinarnym wydarzeniu udział bierze 30 restauratorów z Częstochowy, a jego głównym założeniem jest aktywizacja ludzi w mieście i promowanie idei Slow Food.
Restauratorzy przez pięć dni festiwalu serwują jedno wybrane danie w cenie 15 zł (danie główne + przystawka) lub 10 zł (napój + deser).
Festiwal Smaku wspiera partnerów między innymi: kluby fitness, salony spa, salony odnowy biologicznej, szkoły tańca.

Każda restauracja przygotowuje jedno danie specjalnie na czas festiwalu.
Fotograf przygotowuje profesjonalną sesję dań.
Moznabrać udział w wielu konkursach, na profilu Festiwalu, wstawiać zdjęcia, komentować, lajkować i zbierać nagrody.

Serdecznie zapraszamy!



Poznaj nowe miejsca

Festiwal Smaku to doskonala okazja do tego aby poznać najciekawsze miejsca na kulinarnej mapie naszego miasta. Podczas pięciu dni festiwalu masz możliwość i czas aby odkryć nowe miejsca na kulinarnej mapie Częstochowy!

Zasmakuj nowych dań

Kulinarne horyzonty są praktycznie nie do zdobycia!
Podczas Festiwalu Smaku możesz zasmakować wielu pysznych dań, w większości specjalnie przygotowanych na tę okazję.

www.facebook.com/FestiwalSmaku
www.festiwal-smaku.pl



Eat Pretty. Jedz i bądź piękna - Jolene Hart

Będzie pięknie… i pysznie! Opróżnij szafę pełną chemicznych kosmetyków i zadbaj o to, co masz w lodówce.

Bo:
• zdrowe włosy to: orzech włoski, botwinka, kokos, maliny, pietruszka, seler
• płaski brzuch to: ananas, grejpfrut, karczochy, kiwi, szałwia
• piękna cera to: awokado, bataty, brzoskwinie, marchew
• doskonały nastrój to: pestki dyni, banany, cukinia, proso.

Jolene Hart na własnym przykładzie udowadnia, że prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. By zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze czy niedoskonałościach i rozbłysnąć pełnym blaskiem potrzebujesz tylko zdrowego, naturalnego pożywienia

Twój osobisty kalendarz piękna Gotowa na piękno? Start!

Jedz tak, by cieszyć się pięknem w środku i na zewnątrz. To proste!
Pomoże ci w tym twój osobisty kalendarz piękna.

* EAT PRETTY to nowa filozofia piękna, dzięki której na zawsze zapomnisz o wahaniach wagi, przesuszonej skórze i niedoskonałościach.

Prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. Potrzebuje tylko zdrowego, naturalnego pożywienia, by rozbłysnąć pełnym blaskiem.

Bo piękno to styl życia!

Polecamy na: http://czest.info/zdrowie oraz http://czest.info/kulinaria



Jak karnawał i udana zabawa to tylko w ASTORII

Jeśli chcesz w kameralnym gronie, lub w licznym, doborowym towarzystwie zabawić się podczas tegorocznego karnawału, a przy okazji dobrze zjeść, zrelaksować się w klimacie międzywojennej Polski koniecznie musisz odwiedzić Restaurację ASTORIA w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 45.



Niebo usłane gwiazdami, elegancki wystrój wnętrza wzorowany epoką międzywojenną, możliwość skorzystania z komfortowego noclegu tuż obok, w hotelu SONEX, zadowolą najbardziej wymagających koneserów dobrej zabawy i wykwintnego jedzenia.

Główną część restauracji stanowi przestrzenna, klimatyzowana sala na 200 osób z salą taneczną.
Szaleństwu można oddać się zatem podczas dużego przyjęcia, spotkania firmowego, konferencji, briefingu lub kameralnego spotkania w gronie przyjaciół lub rodziny.

Smaczne dania, bogata karta win z całego świata to wszystko do Państwa dyspozycji.

Zapraszamy:

Restauracja ASTORIA, ul. Krakowska 45, Częstochowa. Tel.: 34 366 80 80





Karnawał czas zacząć - poznaj przepis na Koperty szpinakowe!

Koperty szpinakowe

Składniki:

Masło Ekstra ,,Piątnica” 1 łyżka
szpinak mrożony 500g
czosnek 2 ząbki
śmietanka 30% „Piątnica” 2 łyżki
sól, pieprz do smaku
serek wiejski 200g „Piątnica” 1szt.
ciasto francuskie 1 opakowanie
jajko 1szt.

Wykonanie:

Szpinak rozmrozić, umieścić w garnku i gotować (często mieszając), aż do momentu wyparowania nadmiaru wody. Następnie dodać masło, śmietankę, wyciśnięty przez praskę czosnek oraz sól i pieprz do smaku. Gdy szpinak wystygnie, dodać serek wiejski odsączony z powstałego na górze płynu i dokładnie wymieszać.

Ciasto francuskie rozwinąć, przeciąć wzdłuż na pół, a następnie wycinać równe kwadraty. Na środek każdego nałożyć łyżkę farszu szpinakowego i tworzyć koperty, sklejając rogi ciasta francuskiego na środku. Na koniec posmarować koperty roztrzepanym jajkiem i piec w rozgrzanym do 180st.C piekarniku na złoty kolor ok. 25 minut.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!

Żródło: Sfera Group



"Opakowanie - Twój niewidoczny handlowiec"

Firma "Green Pack" istnieje na rynku od 1990 roku. Specjalizuje się w produkcji toreb papierowych, dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.
Opakowania produkowane przez firme Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy są funkcjonalne, niepowtarzalne, spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań, że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne, ale i przyjazne środowisku.

Każdy Klient znajdzie w Green Pack-u interesujące Go wyroby, zgodne z jego potrzebami i w najnowocześniejszym wzornictwie. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami Klienta projektowane opakowania są wdrażane do produkcji i kierowane na rynek. Posiadają one niezbędne certyfikaty i atesty.

Szeroka gama nadruków, kształtów, nowoczesne wzornictwo to opakowania, dzięki którym każdy odbiorca zadowoli swojego Klienta, a każdy pięknie opakowany towar zyska na wartości!

Zapraszamy:

Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
Wierzchowisko ul. Długa 14
42-233 Mykanów k. Częstochowy
Tel.: 34 328 72 15

Filia:

Al. Najświętszej Maryi Panny 4
42-200 Częstochowa
Tel: 34 322 93 06, 667 652 505



Festiwal Smaku- największe kulinarne wydarzenie w Polsce

Zapraszamy na trzeci Festiwal Smaku, który odbędzie się w Częstochowie.



W dniach 23-27 stycznia 2017 r.rusza kolejna, III edycja Festiwalu Smaku.

W tym kulinarnym wydarzeniu udział weźmie 30 restauratorów z Częstochowy, a jego głównym założeniem jest aktywizacja ludzi w mieście i promowanie idei Slow Food.

Restauratorzy przez pięć dni festiwalu serwują jedno wybrane danie w cenie 15 zł(danie główne + przystawka) lub 10 zł (napój + deser). Festiwal Smaku wspierać będzie wielu partnerów między innymi: kluby fitness, salony spa, salony odnowy biologicznej, szkoły tańca.

Każda restauracja przygotowuje jedno danie specjalnie na czas festiwalu.
Fotograf przygotowuje profesjonalną sesję dań.
Przy okazji mozna wziąć udział w wielu konkursach, na proflu Festiwalu wstawiać zdjęcia, komentować, lajkować i zbierać nagrody.

Wydarzenie odbyło się w przeszłości w Radomiu, Częstochowie, Zabrzu, Rybniku, Kielcach i wszędzie odniosło niesamowity sukces!



Poznaj nowe miejsca

Festiwal Smaku to doskonała okazja do tego, aby poznać najciekawsze miejsca na kulinarnej mapie naszego miasta. Podczas pięciu dni festiwalu masz możliwość i czas aby odkryć nowe miejsca na kulinarnej mapie Częstochowy!

Zasmakuj nowych dań

Kulinarne horyzonty są praktycznie nie do zdobycia!
Podczas Festiwalu Smaku będziesz miał możliwość zasmakowania wielu pysznych dań, specjalnie przygotowanych na tę okazję Festiwalu.

www.facebook.com/FestiwalSmaku
www.festiwal-smaku.pl



Sylwestrowe tradycje Europy, czyli ciekawostki świętowania

Huczne zabawy, lampka szampana w gronie rodziny czy może romantyczna kolacja we dwoje? Przepisów na udanego sylwestra jest niemalże tyle ile dni w całym roku, a wieczór…tylko jeden! Co ciekawe ostatni dzień roku kalendarzowego nie zawsze jest obchodzony jako Sylwester . W zależności od kraju i tradycji, świętować można na różne sposoby, a uwierzcie - jest ich sporo!

Co kraj to… sylwester. Warto zatem przyjrzeć się jakie zwyczaje i tradycje w żegnaniu minionego roku i jednoczesnym witaniu nowego goszczą w innych europejskich regionach. Odmienne i jednocześnie ciekawe pomysły mogą stać się doskonałą inspiracją do zaplanowania własnego dnia 31-go grudnia, a więc…

Hiszpańskie winogrona

Nie tylko dojrzewają w kraju wiecznego słońca, ale także są symbolem ostatniego dnia grudnia. W sylwestrowy wieczór zazwyczaj do północy zostaje się w gronie rodzinnym, następnie w momencie wybicia godziny dwunastej, każdy zjada po kolei 12 winogron. Przy każdym owocu należy pomyśleć jedno życzenie. W przypadku nie praktykowania tej zasady rok może okazać się niezbyt pomyślny. W Hiszpanii ważny jest także pierwszy dzień nowego roku, kiedy do stołu podawane jest tradycyjne śniadanie w formie smażonych ciasteczek z gorącą czekoladą.

Big Ben razy dwanaście

Najbardziej rozpoznawalny zegar świata to jednocześnie gwiazda londyńskiego zwieńczenia roku. Równo o północy Big Ben sygnalizuje wszystkim rozpoczęcie nowego roku i zaprasza do zabawy w świetle kolorowych fajerwerków malujących niebo tuż nad Tamizą. To nie koniec atrakcji! Po hucznych zabawach, kolejnego dnia odbywa się jedna z większych parad witających Nowy Rok. Można tutaj spotkać akrobatów, tancerzy i muzyków. Z pewnością nie można się nudzić!

Noworoczny fromage

Francuski sylwester to podobne wydarzenie do tego, które dość dobrze znają Polacy. Młodzież bawi się w klubach, natomiast osoby starsze odwiedzają wystawne bale i bankiety. Istotna jest tutaj kuchnia. Na stołach nie może zabraknąć ostryg, szampana i oczywiście… słynnych serów! Dzień 1-go stycznia obowiązkowo musi rozpocząć się na popularnych Polach Elizejskich.

Włoski karnawał

To chyba najbardziej hucznie obchodzony Sylwester w całej Europie. Skoro Włosi słyną z gorącego temperamentu, nietrudno się domyślić, że zabawy muszą być z przytupem! W wieczór 31-go grudnia wszyscy wychodzą na ulicę i świętują do białego rana. Organizowany karnawał jest bardziej zbiorem spontanicznych wypadów i pomysłów niż konkretnie zaplanowanego działania. Każdy przebiera się w co chce, za kogo chce i także bawi się… jak chce! Istnieje także przesąd, iż czerwona bielizna u kobiet zaowocuje znalezieniem męża w nadchodzącym roku. Niewątpliwie jednak wszechobecny entuzjazm i radość uczestników wręcz zaraża optymizmem i dobrym nastawieniem.

Potłucz talerz po duńsku

Dania, podobnie jak inne państwa, ma swoją sylwestrową potrawę której nie może zabraknąć w ostatni dzień roku. Jest to specjalne ciasto zwane „kransekake”. Oprócz kuchennych zwyczajów, jednym z ciekawszych jest… tłuczenie talerzy. Rzucanie i łamanie jak największej ich ilości symbolizuje dużą liczbę przyjaciół. Duńczycy także zbyt dosłownie traktują powiedzenie „wejść skocznie w Nowy Rok” i gdy wskazówki pokażą północ autentycznie zeskakują z krzeseł.

Styczniowy sylwester w Moskwie

W Rosji o dziwo, Sylwester obchodzony jest kiedy indziej, a mianowicie z 13-go na 14-go stycznia. Jest to stosunkowo spokojny dzień w porównaniu z wyżej wymienionymi hucznymi zabawami. Nasi wschodni sąsiedzi zazwyczaj obchodzą go w gronie rodziny i przyjaciół, obdarowując się prezentami i składając sobie najlepsze życzenia noworoczne. A wspomniane prezenty przynoszone są przez… Dziadka Mroza i Śnieżynki. Rosjanie najczęściej świętują na świeżym powietrzu – zarówno w dużych, jak i małych miastach. A co ciekawe, w związku z zakazem wnoszenia alkoholu oraz szklanych naczyń, świętujący po prostu nie spożywają szampana.

Polska domówka

Jak głosi stare przysłowie, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. To co w polskiej tradycji sylwestrowej przyjęło się najbardziej to oczywiście imprezy i domówki wieńczące miniony rok. W przypadku osób starszych, sprawdzają się tutaj różnego rodzaju uroczyste kolacje, bale i bankiety. Młodzież zazwyczaj wyjeżdża do domków w góry lub organizuje prywatne przyjęcie dla grona znajomych. Jednym z ważniejszych elementów wieczoru sylwestrowego jest kuchnia: musi być smacznie! - Sylwestrowe przekąski to jeden z bardziej rozpoznawalnych znaków witania nowego roku. Na stole goszczą szybkie i łatwe w przygotowaniu potrawy tzw. finger-food, po które można sięgnąć w każdej chwili. Zajęci rozmowami i zabawą, jedzenie mamy na wyciągnięcie ręki – komentuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Warto przygotować przekąski w formie tortilli, pasztecików lub rogalików. Świetnie sprawdzi się tutaj ser żółty jako dodatek i urozmaicenie potrawy. Wybierzmy taki, który charakteryzuje się łagodnym i kremowym smakiem np. Aldamer MSM Mońki –dodaje ekspert.

Bez względu na to, gdzie w tym roku spędzisz wieczór sylwestrowy, z kim i w jaki sposób będziesz witać Nowy rok, zaskocz znajomych nowym pomysłem i spraw, żeby tegoroczny 31 grudnia zapamiętali na długo!
Zachęcamy do wypróbowania naszego autorskiego przepisu na pyszny wieniec drożdżowy z farszem łososiowo - serowym!

Wieniec drożdżowy z farszem łososiowo-serowym



Składniki na ciasto:

250 g mąki
100 g masła
30 g drożdży
2 jajka
2 łyżki śmietany 18%
1 łyżka mleka
1 łyżeczki cukru
sól do smaku

Drożdże rozkruszyć z cukrem, odrobiną mąki i mlekiem i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. Masło posiekać z resztą mąki, dodać sól, jedno całe jajko, jedno żółtko, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Zarobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia.

Farsz:

200 g filetu z łososia
150 g sera Aldamer MSM Mońki
1 pęczka koperku
1 świeżej , czerwonej papryki
sól, pieprz do smaku
sezam czarny lub biały do posypania

Wykonanie:

Łososia pokroić w centymetrową kostkę, dodać pokrojony w drobną kostkę ser, paprykę świeżą i posiekany koperek. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Z ciasta rozwałkować podłużny placek na grubość pół centymetra. Na środku położyć farsz i zwinąć, brzegi smarując białkiem jajka. Uformować wieniec, ułożyć na blaszce, posmarować całość roztrzepanym białkiem i posypać sezamem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 40 minut.

Smacznego!

Źródło: Sfera Group
Fot. MSM Mońki



Chyba nikt nie wyobraża sobie świątecznych przygotowań bez karpia w roli głównej. To bezkonkurencyjny król wigilijnej wieczerzy!

Zobacz jak przygotowuje się go w różnych rejonach Polski!

W większości domów w Polsce karp jest zazwyczaj podawany tradycyjnie, w formie smażonych na złoto dzwonków. To znany i prosty sposób na przygotowanie potrawy, której na wigilijnym stole nie może zabraknąć. Co jeśli jednak moglibyśmy zmodyfikować pospolite menu i sięgnąć po bardziej kreatywne i wyszukane propozycje z karpiem w roli głównej? Z myślą o zbliżających się świętach sprawdziliśmy jak wygląda to w poszczególnych regionach Polski.

Ślązacki karp

W region Górnego Śląska karp przywędrował dopiero w okresie międzywojennym. Najczęściej podaje się go najpierw wysmażonego, a później podgotowanego w sosie z warzyw i…piernika! Ale wszystko po kolei. Aby dobrze przygotować „ślunskiego kapra” - bo tak w gwarze można by nazwać ów rybę, potrzebny będzie nam pęczek włoszczyzny (marchew, pietruszka, seler, por) dużo cebuli, cytryna oraz piernik lub razowe pieczywo. Obowiązkowym będzie także zaopatrzenie się w piwo - może być zarówno jasne, jak i ciemne oraz rodzynki lub migdały. Nie zapominajmy także o naszym bohaterze, który to podawany jest w formie dzwonków. Całość pracy można zamknąć w trzech etapach: warzywa z piwem (i wodą) zagotować, zagęścić piernikiem oraz słodkościami i zblendować robiąc aksamitny, gęsty sos z nutką słodyczy. Rybę obsmażyć (może być także panierowana lub duszona w cebuli) i doprawić. Na końcu połączyć z sosem i dusić, aż do wydobycia się prawdziwie śląskiego aromatu!

Karp Górala

Nieco inne spojrzenie na świątecznego karpia mają mieszkańcy polskich gór, którzy mimo smacznej, smażonej ryby, czasami skuszą się na podanie jej w bardziej wykwintny sposób. Tutaj gośćmi głównymi będą kiszona kapusta, grzyby no i sam karp! Tym razem faszerowany pysznym nadzieniem, którego smak podkreśli dodany do potrawy kminek. A więc...kapustę wraz z grzybami podsmażamy na maśle z dodatkiem cebuli, a następnie nadziewamy nim lekko doprawioną rybę. Wstawiamy do natłuszczonej brytfanki, pieczemy i… góralski karp gotowy! Aby ryba nie była zbyt sucha, można co jakiś czas polewać ją sosem, który pod wpływem ciepła wytworzy się sam i otuli karpia.

Karp z Wrocławia

Jeśli chodzi o karpia, Dolny Śląsk ma się tu czym pochwalić. Milicz to jedno z bardziej znanych i polecanych miejsc, w których prowadzona jest hodowla tych ryb. Zdrowe i świeże karpie najczęściej właśnie stąd trafiają na wigilijne stoły m.in. mieszkańców Wrocławia. Popularny tutaj, jak i w innych regionach dobrze wysmażony karp może i jest smaczny, ale dlaczego nie mógłby być lepszy? Dolny Śląsk proponuje bardziej zdrową alternatywę: nie smażyć, nie piec, ale gotować! Nic prostszego, a jednak zachwyca podniebienia. Podzielmy więc karpia na dzwonki, posólmy i skropmy sokiem z cytryny. Do wcześniej przygotowanego bulionu dodajmy ciemne piwo, piernik, cebulę i przyprawy. Podgotujmy i odcedźmy. Na sam koniec wrzućmy rybę i poczekajmy aż zmięknie. Prawda, że to nic trudnego?

Alternatywa dla dzwonków, czyli nie bój się eksperymentów

Karpia można przygotować na mnóstwo różnych sposobów, z czego każdy z pewnością okaże się pyszny i w inny sposób podkreśli smak oraz aromat samej ryby. Pamiętajmy też, że podczas kulinarnych zmagań można sięgać do tradycji, ale warto też eksperymentować. - Najpopularniejsza forma jego podania to oczywiście karp panierowany, znany i lubiany w całym kraju. Pamiętajmy, że mimo dobrego smaku, podczas procesu smażenia ryba traci cenne wartości odżywcze – radzi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej - Chcąc urozmaicić dotychczasowy sposób jej przyrządzania, warto podać karpia zapieczonego np. z serem żółtym i pieczarkami. Wybierzmy także taki rodzaj sera, który charakteryzuje się wysoką topliwością oraz podczas obróbki termicznej nie straci swojego smaku, np. Gouda MSM Mońki – dodaje Ewa Polińska.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, czas więc wykorzystać zdobytą wiedzę i… nieco zmodyfikować przepis na tegorocznego karpia, który pojawi się na wigilijnym stole. Szczególnie zachęcamy do wypróbowania naszego autorskiego przepisu na świątecznego karpia zapiekanego z żółtym serem i pieczarkami!

Świąteczny karp z serowo – pieczarkowym farszem

Składniki:

świeży karp, ok. 1,2 kg
500 g świeżych pieczarek
1 cebula
1 średni pęczek natki pietruszki
150 g sera Gouda MSM Mońki w plastrach
3 ząbki czosnku
2 łyżki oleju

Wykonanie:

Pieczarki pokroić w cząstki, cebulę w kostkę i podsmażyć na oleju. Odstawić do wystygnięcia, a karpia doprawić solą i pieprzem. Do wystudzonych pieczarek dodać pokrojoną natkę, 80 gramów pokrojonego sera, oraz sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszać i nafaszerować karpia, następnie natłuścić rybę odrobiną oleju. Piec w temperaturze 180°C przez godzinę. Piętnaście minut przed końcem pieczenia, na karpia położyć pozostałe plasterki sera.

Smacznego!

Źródło: Sfera Group



Na świąteczne spotkania w dużym i małym gronie zapraszają ASTORIA i SONEX



Jeśli chcesz zorganizować lub wziąć udział w udanym przyjęciu, z wykwintnym jedzeniem, w niepowtarzalnym klimacie międzywojennej Polski skorzystaj z propozycji Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 45.

Elegancki wystrój restauracji, niebo usłane gwiazdami i przedmioty z epoki zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu.
Główna część restauracji to przestrzenna, klimatyzowana sala na 200 osób z salą taneczną - idealna na wielkie przyjęcie.
Można także miło spędzić czas w kameralnym, rodzinnym gronie kosztując win z całego świata i korzystając z szerokiego wyboru dań.

Po udanym przyjęciu odpoczniemy w przytulnym Hotelu Sonex.
Wyposażenie i profesjonalny personel zapewnią nam doskonały wypoczynek, poczucie spokoju i komfortu.

Zapraszamy:

Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX ul. Krakowska 45, Częstochowa.

Tel.: 34 366 80 80





Pyszny sernik prostszy, niż myślisz.
Poznaj sekret idealnego świątecznego wypieku

Co sprawia, że sernik króluje na bożonarodzeniowym stole?
Jego ponadczasowy smak i tradycyjny sposób przygotowania.
Te dwie rzeczy powodują, że jest on bezkonkurencyjnym świątecznym wypiekiem. Wystarczy skorzystać z kilku trików, by szybko przygotować pyszny sernik i zachwycić jego smakiem całą rodzinę.


Patenty na wagę smaku

Puszysty i kremowy sernik na święta to marzenie wielu gospodyń domowych. Aby ciasto przybrało odpowiednio lekką i tym samym puszystą formę, należy do uprzednio przygotowanej masy serowej dodać ubite na sztywno białko jajka. Równie ważna w przypadku sernika jest jego wilgotność. Idealny powinien po prostu rozpływać się w ustach. Tutaj z pomocą przychodzą dodane do masy serowej rodzynki, pokrojone w kostkę mango lub kawałki brzoskwini. Nadadzą one sernikowi nie tylko pyszny owocowy aromat, ale przede wszystkim sprawią, że będzie kremowy w smaku i wilgotny. – Jest jeszcze jedna ważna rada dla smakoszy rodzynek w serniku – mówi Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy. – Z racji tego, że są suche i przez to trochę twarde, warto wcześniej namoczyć je w ciepłej wodzie. Gdy już zmiękną, obtaczamy tylko rodzynki w mące, a następnie dodajemy je do gotowej masy sernikowej. Dzięki temu zabiegowi nie opadną na dno ciasta i będziemy mogli cieszyć się ich smakiem w każdym kęsie świątecznego wypieku.

Twaróg – podstawa dobrego sernika I wreszcie – twaróg. Podstawa pysznego i zawsze udanego sernika. Jednak tylko taki najwyższej jakości gwarantuje niepowtarzalny smak i apetyczny wygląd ciasta. Idealną bazą doskonałego sernika jest kremowy Twaróg Sernikowy od OSM Piątnica. – To w pełni naturalny, polski twaróg, który jeszcze długo po wyjęciu z lodówki zachowuje zwartą strukturę – mówi Sebastian Rachubka, Główny Technolog OSM Piątnica. – Wyprodukowany z mleka pochodzącego od krów karmionych paszami bez GMO, pozbawiony aromatów i sztucznych barwników pozwoli każdemu szybko przygotować ulubiony sernik. Dodatkowo odpowiednie proporcje twarogu i serka śmietankowego zapewniają właściwą zawartość tłuszczu mlecznego, dzięki czemu nie trzeba dodawać do sernika masła. Wszystko to sprawia, że Twaróg Sernikowy jest idealny do wypieku niepowtarzalnego w smaku sernika. W sam raz na święta.

Dla każdego coś pysznego, czyli przepis na sernik z rosą

Dla wszystkich tych, którzy nie mają w swojej książce kucharskiej sprawdzonego przepisu na idealny sernik, przygotowaliśmy pyszną propozycję: sernik z rosą. Prosty w przygotowaniu będzie idealnym dopełnieniem bożonarodzeniowych podwieczorków w rodzinnym gronie.

Przepis na sernik z rosą

Składniki na spód ciasta (wszystkie powinny być utrzymane w temperaturze pokojowej)
1,5 szklanki mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanki cukru
jajko
żółtko
80 g Masła Ekstra Piątnica

Sposób przygotowania spodu

Najpierw przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i cukier. Dokładnie wszystko mieszamy. Następnie dodajemy jajko, żółtko i rozpuszczone na patelni masło. Zagniatamy ciasto, rozwałkowujemy i wykładamy równomiernie na blaszkę natłuszczoną masłem i posypaną bułką tartą.

Masa serowa

Składniki:

kilogram Twarogu Sernikowego Piątnica
3 szklanki cukru
1 szklanki Śmietanki 30% Piątnica
1 szklanki Mleka Wiejskiego Piątnica
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
opakowanie cukru wanilinowego
2 jajka
4 żółtka
1 szklanki wiórek kokosowych
4 łyżki cukru
szklanka rodzynek

Sposób przygotowania masy serowej

Najpierw zalewamy szklankę rodzynek gorącą wodą, by zmiękły. Następnie mikserem dokładnie mieszamy następujące składniki: twaróg, cukier, śmietankę, mleko, budyń, cukier wanilinowy, jajka i żółtka. Miękkie rodzynki obtaczamy w mące i dodajemy do masy. Tak przygotowaną wlewamy do blaszki wyłożonej wcześniej ciastem i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy w temp. 180 stopni przez godzinę. W międzyczasie ubijamy z białek i 4 łyżek cukru sztywną pianę. Następnie wykładamy ją na wierzch wyjętego z piekarnika gorącego ciasta. Na koniec posypujemy sernik wiórkami kokosowymi i podpiekamy go jeszcze przez 10 minut w temp. 180 stopni, uważając, by się nie zarumienił.

Smacznego! Źródło Sfera Group



Domowe trufle piernikowe



Składniki:

śmietanka 42% od OSM Piątnica 150ml
czekolada gorzka 2 szt.
orzechy włoskie łuskane 50g
przyprawa piernikowa 1 płaska łyżka
rum 50ml
skórka pomarańczowa z jednej pomarańczy
kakao, wiórki kokosowe
szczypta soli

Wykonanie:

Czekoladę rozpuścić w śmietance, podgrzewając na wolnym ogniu i często mieszając. Dodać szczyptę soli, startą na tarce na drobnym oczku skórkę pomarańczową oraz drobno posiekane orzechy włoskie. Dodać także przyprawę do pierników i rum. Całość dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki do czasu, aż masa mocno zgęstnieje. Zastygłą masę formować w kulki, a następnie obtaczać w kakao lub w wiórkach kokosowych.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!

Źródło: Sfera Group



Mikołajek i słodkie przekąski - Alain Ducasse

Kanapka Alcesta, zapach bułeczki z czekoladą po wyjściu ze szkoły, jabłecznik upieczony przez mamę… Jednym słowem smak dzieciństwa.

Mikołajek i jego kumple stali się źródłem inspiracji dla najsłynniejszego francuskiego szefa kuchni, Alaina Ducasse’a, który stworzył trzydzieści wyjątkowych, łatwych do przygotowania przepisów.
Okrasił je praktycznymi poradami, dodał odrobinę pasji i szczyptę nostalgii.

Smacznego!

****

Alain Ducasse, ur. 1956; francuski geniusz kulinarny, wielokrotny zdobywca gwiazdek Michelina, prowadzi restauracje na całym świecie, od Londynu po Tokio, a jedna z nich znajduje się na… wieży Eiffla.



Jarmuż z frankfurterkami po wielkopolsku

Składniki:

Frankfurterki parzone Gzella 500g
Boczek Kmicica Gzella 200g
smalec 2 łyżki
jarmuż świeży 1kg
rosół lub bulion wołowy 350ml
sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

Wykonanie:

Boczek pokroić w paski i podsmażyć na łyżce smalcu. Z jarmużu wyciąć twarde łodygi i sparzyć go, wrzucając na osolony wrzątek. Gotować jeszcze przez kolejne dwie minuty. Następnie wyciągnąć jarmuż, przelać go zimna wodą i grubo pokroić. Dodać do usmażonego boczku, podlać rosołem, doprawić solą, pieprzem, gałką i dusić do miękkości ok. 20-30 minut mieszając od czasu do czasu. Tak przygotowany jarmuż wyłożyć do naczynia żaroodpornego, wysmarowanego łyżką smalcu, a na wierzch wyłożyć frankfurterki i zapiec w piekarniku przez 15 minut w temp. 180st.C

Podawać z ziemniakami lub pieczywem.

Źródło: Sfera Group

Na zakupy wszystkich potrzebnych produktów zapraszamy na nasz rodzimy ryneczek z tradycjami:

RYNECZEK

na Wałach Dwernickiego 11


Polecamy na:

http://czest.info/kulinaria



Smitten Kitchen, czyli Nowy Jork na talerzu
- Deb Perelman

Mała kuchnia w wielkim mieśce

Tu nie ma kakofonii kolorów, czcionek, photoshopowych bajerów, starych łyżek i obtłuczonych glinianych kubków. Jest kobieta, jej mała kuchnia, kuchenny blat, minimum urządzeń i potrawy, które wołają: zrób mnie. Tu wszystko jest do zrobienia. Apetyczne, kolorowe, domowe.

WHITE PLATE

***

Przede wszystkim jest Nowy Jork. Miasto tysiąca zapachów, setek nacji i języków. Pulsująca kolorami mekka smakoszy. Kulinarny tygiel, w którym wykwintna kuchnia miesza się z potrawami ze wszystkich stron świata.

Jest też maleńka kuchnia na Manhattanie, której 4m2 szczelnie wypełniają nowojorskie smaki. To tu autorka książki wyczarowuje swoje dania. Niech jej proste i efektowne przepisy staną się Twoim oknem na kulinarny świat.

Nie potrzebujesz nieosiągalnych składników ani dyplomu szefa kuchni. Wystarczy miłość do gotowania i… Nowego Jorku.

Deb Perelman – wstaje rano i cały dzień gotuje w swej maleńkiej nowojorskiej kuchni wszystko, na co przyjdzie jej ochota. Gdy zakładała blog kulinarny „Smitten Kitchen”, nie sądziła, że jego prowadzenie stanie się zajęciem na cały etat ani że jej przepisy będą inspirować miliony czytelników.



Pancake z maślanki z sosem karmelowym i owocami

Składniki:

Masło Ekstra od OSM Piątnica 50g
mąka pszenna 2 szklanki
proszek do pieczenia 2 łyżeczki
cukier 3 łyżki
jajka 3 szt.
maślanka 3 szklanki
olej do natłuszczenia patelni
ulubione owoce (truskawki, banany, maliny itp.)

Sos karmelowy:

Śmietanka 42% od OSM Piątnica 200ml
Masło Ekstra od OSM Piątnica 1 łyżka
cukier 6 łyżek
woda 100ml

Wykonanie:

Mąkę dokładnie wymieszać z proszkiem do pieczenia, cukrem i solą. Dodać jajka, maślankę, i roztopione masło. Całość wymieszać. Usmażyć naleśniki na lekko natłuszczonej, nagrzanej patelni. Następnie do garnka wsypać cukier, dodać wodę i często mieszając gotować do uzyskania złoto brązowego koloru. Osobno zagotować śmietankę, po czym połączyć ją z karmelem. Odstawić do przestygnięcia. Gdy temperatura spadnie do ok. 30st. C dodać masło i zmiksować blenderem.

Podawać z ulubionymi owocami, polane sosem karmelowym.

Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!

Źródło: Sfera Group



W ASTORII - tylko udane przyjęcia!

Jeśli chcesz zorganizować lub wziąc idział w udanym przyjęciu z wykwintnym jedzeniem i w niepowtarzalnym klimacie międzywojennej Polski skorzystaj
z propozycji Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX w Częstochowie, przy
ul. Krakowskiej 45.




Elegancki wystrój restauracji, niebo usłane gwiazdami i przedmioty z epoki zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu.

Główną część restauracji stanowi przestrzenna, klimatyzowana sala na 200 osób z salą taneczną.
Można także miło spędzić czas w kameralnym, rodzinnym gronie kosztując win z całego świata i korzystając z szerokiego wyboru dań.

Hotel Sonex zachęca swą domową atmosferą. Wyposażenie i starannie dobrany personel zapewniają poczucie spokoju, bezpieczeństwa i komfortu.
Do dyspozycji gości znajduje się tu także nowoczesna i komfortowo wyposażona sala konferencyja. Daje ona możliwość zorganizowania profesjonalnych spotkań firmowych, konferencji i briefingów.





Zapraszamy:

Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX

ul. Krakowska 45, Częstochowa. Tel.: 34 366 80 80



Jesienne chłody dają się we znaki? Oto cztery egzotyczne napoje, dzięki którym skutecznie się rozgrzejesz

Gdy słupki termometrów z każdym dniem osiągają coraz skromniejszą wysokość, urlop w tropikach brzmi jak doskonały pomysł. Spędzając jesienne popołudnie, w towarzystwie wyszukiwarki biletów lotniczych, warto rozgrzać się czymś więcej niż tylko myślą o południowym słońcu.
Wspólnie z centrum lotniczym Sky4fly.net prezentujemy 4 napoje, które skutecznie rozproszą jesienne chłody.




Rosyjski zbiteń

Zbiteń to miodowy napój skrojony na słowiańskie podniebienie. Znany od XII wieku, aż po dziś dzień jest wysoko ceniony ze względu na swoje odżywcze i rozgrzewające właściwości, dzięki którym pomaga przetrwać nawet syberyjskie mrozy. W Rosji zbiteń doczekał się nawet produkowanej przemysłowo wersji, ale najlepiej przyrządzić go samemu według tradycyjnej receptury.

Sposób przygotowania:

Do przygotowania 6 porcji wywaru potrzeba pół szklanki miodu, 200 gramów dżemu jagodowego, półtorej łyżeczki goździków, półtorej laski cynamonu (sprawdzi się również mielony), pół łyżeczki mielonego imbiru, ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej, gałązkę mięty oraz 5 szklanek wody. Wszystkie składniki wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Odcedzamy gotowy wywar do dzbanka.

Anijsmelk z Niderlandów

Mleko anyżowe to specjał, którym mieszkańcy Holandii zwykli raczyć się po dniu spędzonym na łyżwach. Wywar świetnie rozgrzewa i uspokaja, ale jego smak budzi pewne kontrowersje. Krótko mówiąc, kto źle wspomina anyżowe ciasteczka, którymi częstowała go babcia, fanem anijsmelk raczej nie zostanie.

Sposób przygotowania:

Do przygotowania dwóch porcji wystarczą 3 szklanki pełnotłustego mleka, 2 łyżki miodu i duża łyżka ziaren anyżu. Wsypujemy anyż do garnka i zalewamy mlekiem. Doprowadzamy do lekkiego wrzenia i dodajemy miód. Gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Podajemy po odcedzeniu.

Noon chai z Kaszmiru

Ten wywodzący się z Kaszmiru i popularny w wielu rejonach Pakistanu napój herbaciany zachwyca różową barwą i niecodziennym smakiem, które uzyskuje dzięki dodatkowi sody oczyszczonej i szczypty soli. Serwowany z bakaliami z pewnością zaskoczy twoich gości. – Do przygotowania noon chai mieszkańcy kaszmiru tradycyjnie wykorzystują lokalną odmianę herbaty, którą przygotowują w samowarze, ale w domowych warunkach wystarczy zwykły garnek i dostępna w Polsce odmiana Wuyi chińskiej herbaty ulung – podpowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.net.

Sposób przygotowania:

4 filiżanki naparu przyrządzimy z 3 szklanek wody, łyżki herbaty ulung, połowy łyżeczki sody oczyszczonej, dużej szczypty soli, kilku skruszonych ziaren kardamonu, laski cynamonu, gwiazdki anyżu, 2 szklanek mleka, łyżki cukru oraz kruszonych migdałów i pistacji. Do delikatnie gotującej się wody wrzucamy liście herbaty, sól oraz sodę oczyszczoną. Mieszamy i dodajemy resztę przypraw. Gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 20 minut. Dolewamy mleko i zwiększamy ogień. Mieszając doprowadzamy wywar do wrzenia. Odcedzamy do filiżanek. Posypujemy kruszonymi migdałami i pistacjami.

Tybetańska herbata z masłem

Intuicja podpowiada nam, by ideę napoju przygotowywanego na bazie herbaty, śmietanki, masła i soli traktować z pewną dozą sceptycyzmu. Z drugiej strony znana nad Wisłą babcina mikstura lecznicza łącząca mleko, masło i czosnek wypada przecież nie mniej egzotycznie. Tybetańska herbatka, jak przystało na napój himalajskich górali, to prawdziwa bomba energetyczna. Czy przypadnie ci do gustu? Spróbuj, aby się przekonać!

Sposób przygotowania:

Podstawę wywaru stanowi czerwona herbata pu-erh. Najlepiej sprawdzi się jej wersja sprzedawana w kostkach, których do przygotowania naparu dla 4 osób potrzeba 4 sztuki. Kolejne składniki to kubek śmietanki 12%, kilka szczypt soli himalajskiej oraz 2 do 3 łyżek masła. W Tybecie używa się masła z mleka Jaka, ale w Polsce wygodniej będzie posłużyć się krowim. Herbatę gotujemy w garnku przez około 5 minut. Mieszając, dodajemy śmietankę i sól. Doprowadzamy wywar do wrzenia. Na koniec musimy ubić naszą miksturę z masłem. W Tybecie wykorzystuje się do tego celu specjalne maselnice, ale w domowych warunkach świetnie nada się do tego celu zwykła prasa francuska. Na dno naczynia wrzucamy masło i zalewamy przecedzonym wywarem. Całość ubijamy przez ok. 5 minut aż do uzyskania dość grubej warstwy piany.

Źródło: Softbox Group

<<< Strona 6 >>>