Udziałowiec - Firma Poligraficzno - Introligatorska,wykonuje druki dla uczelni,szkół oraz urzędów,świadectwa szkolne oraz dzienniki

Szukasz zdrowej diety? Sezonowe odżywianie to strzał w dziesiątkę

Ile to razy analizowałaś, którą spośród setek rozmaitych diet wybrać dla siebie? Jeśli restrykcyjne sposoby odżywiania i drakońskie kuracje odchudzające nie są dla Ciebie, istnieje bezpieczne, a co najważniejsze zdrowe rozwiązanie. Wystarczy jedynie dostosować własne menu do zmieniających się pór roku i z fantazją korzystać z sezonowych darów natury, których jesienią nie brakuje.

W rytmie natury

Dynia - przez wielu nazywana królową jesieni, to warzywo, którego w październikowo-listopadowym jadłospisie nie powinno zabraknąć. Przybierająca rozmaite kształty i kolory, kusi nie tylko oryginalnym wyglądem, ale przede wszystkim bogactwem właściwości smakowych i zdrowotnych. Niskokaloryczna, lekkostrawna, pełna składników odżywczych i minerałów, znakomicie odkwasza organizm, a po obróbce termicznej zachowuje wszelkie wartości odżywcze. Nie bez przyczyny więc tak chętnie wykorzystywana jest w kuchni.

Ze względu na swoją wszechstronność równie dobrze sprawdzi się w licznych odmianach dań wytrawnych, jak i podawana na słodko – w formie ciast czy deserów. Jak podkreśla Małgorzata Rudomina, ekspert marki Eisberg, to smakowite warzywo daje nieograniczone pole do kulinarnych eksperymentów. – Choć dynię najczęściej spożywamy pod postacią aromatycznej i rozgrzewającej zupy, warto pokusić się, by tradycyjny pomarańczowy krem zyskał nieco odświeżenia. Pomocny będzie jarmuż, który ze słodkawą dynią tworzy spektakularny duet smaków. Dodatkowo jesienne warzywa – z dynią i jarmużem na czele – zapewnią solidną dawkę witamin podane, np. jako kremowy i sycący koktajl.

Co poza dynią i jarmużem?

– Entuzjaści sezonowego odżywiania jesienią nie mogą narzekać, bo kolorowych i aromatycznych warzyw w tym okresie jest od groma. Pewnie dlatego patisony, cukinie, szpinak, seler, kalarepa czy marchew królują w jesiennym menu osób, które pragną odżywiać się świadomie. Jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie zdrowych przekąsek na cały dzień, warto sięgnąć po sałaty warstwowe Red Fork, zawierające świeże warzywa – marchewkę czy młody szpinak – dodaje Małgorzata Rudomina.

Rozgrzewający mus dyniowy z jarmużem

Składniki:

1 dynia
kilka liści Jarmużu marki Eisberg
1,5 litra rosołu
2 szalotki
3 ząbki czosnku
400 ml mleka kokosowego
sól i pieprz
2 łyżki oleju rzepakowego
ciemne razowe pieczywo (wedle uznania)
Wykonanie:

Dynię obrać i oczyścić z pestek, a następnie pokroić w kostkę. Czosnek i szalotki drobno posiekać.
W garnku rozgrzać olej i smażyć warzywa około 8-9 minut, czasami mieszając. Usmażone warzywa zalać rosołem i gotować do miękkości. Całość zmiksować blenderem na gładki mus. Pod koniec dodać mleko kokosowe, porwane na mniejsze kawałki liście jarmużu, sól, pieprz i zamieszać. Zupę podawać w głębokich talerzach lub miseczkach, z ciemnym grillowanym pieczywem.

Smacznego!

Orchidea Creative Group



Gałka muszkatołowa – królowa jesiennej kuchni

Niektóre dodatki, takie jak ocet balsamiczny czy oliwa z oliwek podawane być powinny jedynie na zimno. Świeże zioła oraz szczypiorek, natkę pietruszki i koperek, dodajemy pod koniec gotowania, aby ich aromat nie ulotnił się przed zaserwowaniem potrawy. Istnieje też kilka przypraw, które są wprost stworzone do dań podawanych na ciepło. Należy do nich między innymi gałka muszkatołowa – idealny komponent jesiennych, rozgrzewających pyszności.

Przepyszna, wszechstronna i zawsze świeża, dzięki łatwości, z jaką może być zmieniona w proszek na domowej tarce – gałka muszkatołowa nie bez powodu należy do grona ulubienic szefów kuchni. Stanowiąc najprostszy patent na wydobycie oryginalnego smaku prostych składników, szczególnie apetycznie łączy się z kuchnią typową dla jesiennych i zimowych miesięcy.

Średniowieczne dziedzictwo

Delikatnie pikantny i korzenny smak gałki muszkatołowej na dobre zadomowił się w polskiej kuchni, dopełniając recepturę ziemniaczanych zapiekanek, kremowych sosów i gęstych zup. Pozyskuje się ją z nasion muszkatołowca korzennego, występującego naturalnie na indonezyjskich wyspach Banda w archipelagu Moluki. Zwane są one również Wyspami Korzennymi, ze względu na bogactwo roślin będących podstawą dla pozyskania wielu aromatycznych przypraw. Swą nazwę w języku łacińskim gałka muszkatołowa (Myristica fragrans), zawdzięcza przede wszystkim intensywnemu aromatowi. Obecność gałki muszkatołowej w europejskim menu to jedna z konsekwencji wypraw krzyżowych, które zaowocowały przywiezieniem na nasz kontynent również takich przypraw jak cynamon i goździki.

Przyprawa do wszystkiego

Gałka muszkatołowa należy do tych przypraw, które z powodzeniem mogą być stosowane samodzielnie, by nadać daniu intensywny i oryginalny aromat. Mielone nasiona muszkatołowca korzennego dodaje się do dań mięsnych, zup, zapiekanek, potraw typowo polskich, takich jak bigos, pasztet oraz bitki. Przyprawa ta jest na tyle uniwersalna, że znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku dań wytrawnych, ale i przygotowanych na słodko. Z powodzeniem wykorzystuje się ją jako dopełnienie kompozycji aromatycznej ciast – piernika, sernika oraz jabłecznika. Gałka muszkatołowa należy także do kanonu kluczowych dodatków, wzbogacających smak grzanego wina oraz piwa.

Jesień z nutą muszkatu

Smak gałki muszkatołowej doskonale harmonizuje z potrawami typowymi dla jesiennych miesięcy. Chłodniejsze dni to czas, kiedy chętniej sięgamy po bardziej treściwe potrawy, przygotowane w piekarniku lub duszone na wolnym ogniu. Mielona gałka to także doskonały komponent dań z dodatkiem produktów mleczarskich – sera żółtego, gęstej śmietanki oraz masła. – Niemożliwym do zignorowania w domowej kuchni połączeniem są ziemniaki zapiekane w kremowym sosie z dodatkiem gałki muszkatołowej, pod pierzynką tartego sera. Praktycznie każda potrawa z dodatkiem żółtego sera zyskuje na wyrazistości za sprawą szczypty tej niepozornej przyprawy. Nie można zapomnieć o kremowych zupach, również tych na bazie kremowych serków topionych, których łagodny smak przełamie szczypta mielonych nasion - mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. Co jeszcze jesienią warto przygotować inspirując się wszechstronnością aromatu muszkatu? Oczywiście smażone grzyby, które w połączeniu jajkami zamienią się w puszystą frittatę. Dzięki wywodzącej się z Indonezji przyprawie również trudna w smakowej aranżacji dynia zaprezentuje się w domowym menu jako warzywo o charakterystycznym i bogatym aromacie.

Więcej ciekawostek kulinarnych i aromatycznych przepisów znaleźć można na www.msm-monki.pl.

Sfera PR

****

Na udane zakupy wszelkich produktów zaprasza Ryneczek z Tradycjami, Wały Dwernickeigo 11 w Częstochowie.

****

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria



Prosty przepis na pożywne śniadanie

Jak przygotować kanapkę rodem z najbardziej hipsterskiej restauracji? Potrzeba naprawdę niewiele – podstawą jest miękka bułeczka, soczyste i delikatne mięso oraz świeże warzywa. Nie zapomnijcie też o dodatku w postaci sosu – palce lizać!

Kanapka z szarpaną wieprzowiną sous vide „Śniadanie farmera”




Składniki (2 porcje):

1 porcja wieprzowiny przygotowanej metodą sous vide - „Mięso pomału uwarzone” marki Berger
2 pomidory średniej wielkości
1 biała cebula
2 bułki bagietki lub ciabatta
1 garść liści sałaty roszponki
1 garść liści sałaty rukola
gałązka świeżej bazylii
1 łyżeczki miodu
1 łyżeczki octu balsamicznego
1 łyżeczki musztardy
1 łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego
150g śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego
pieprz, sól do smaku

Wykonanie:

Do śmietany lub jogurtu dodać: miód, ocet, czosnek niedźwiedzi, musztardę, sól i pieprz. Wymieszać i ostawić w chłodne miejsce na około 10 minut. Wyciągnąć Mięso pomału uwarzone z opakowania foliowego i przełożyć do dołączonej aluminiowej foremki, razem z sosem/galaretką, który się wytworzył. Foremkę z mięsem umieścić w piekarniku rozgrzanym do temp. 200°C i piec przez około 40 minut, co jakiś czas polewając wytworzonym sosem mięsnym. Pomidory i cebulę umyć, następnie pokroić w talarki. Wyjąć mięso z piekarnika, odczekać aż ostygnie i poszarpać je widelcem na kruche włókna. Rozkroić bułkę, nałożyć sałaty, pomidora, cebulę i listki świeżej bazylii, następnie dodać poszarpane mięso, polać sosem, przykryć drugą połówką bułki i gotowe!

Rada:

Sos można przygotować według powyższego przepisu, ale można także alternatywnie wykorzystać ten, który powstał przy wyrabianiu mięsa.

Smacznego!

Orchidea Creative Group



KUCHNIA IWASZKIEWICZÓW

OPOWIEŚĆ ZAKLĘTA W PRZEPISACH

Przepisy i anegdoty

Ta książka to gawędy o jedzeniu Marii Iwaszkiewicz – córki Jarosława.

W Kuchni Iwaszkiewiczów powracamy do tradycji, do smaków i zapachów dzieciństwa.

Poznajemy przepisy na takie dania, jak kura po literacku, sałatka z płytkiego morza, litewskie szałtanosy, sos jałowcowy, czy magdalenki. Ale dzięki książce przeniesiemy się także do rodzinnej kuchni Iwaszkiewiczów, gdzie przy wspólnym stole zasiadali Leon Schiller, Parandowscy, Horzycowie czy Krzysztof Kamil Baczyński, potrawy serwowała ulubiona kucharka Pawłowa, a Maria ze swadą wspomina spotkania z Witkacym i Makuszyńskim.

Córka pisarza Maria przywołuje smaki dzieciństwa. Opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach.
Autorka potrafi gotować, ale przede wszystkim lubi ludzi i umie z nimi rozmawiać. Kuchnia Iwaszkiewiczów to kompilacja trzech uwielbianych książek: Gawęd o jedzeniu, Z moim ojcem o jedzeniu oraz Gawęd o przyjęciach, które po latach doczekały się wydania w odświeżonej formie. Łatwe, praktyczne przepisy na potrawy międzywojennej i powojennej kuchni przeplatają się z opisami rytuałów towarzyszących robieniu konfitur czy przygotowywaniu bab wielkanocnych, które ojciec autorki pamiętał jeszcze ze swojego dzieciństwa.

Przygotuj w domu dania wymyślone przez Iwaszkiewicza: kurę po literacku albo sałatkę z płytkiego morza. Dowiedz się, jak przyrządzić marynowane rydze, złociste bliny i aromatyczny sos jałowcowy. Poznaj historie spotkań Marii z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Kornelem Makuszyńskim czy Witkacym.

Ciesz się tradycyjną kuchnią w najlepszym wydaniu.

***

Maria Iwaszkiewicz, córka Anny i Jarosława, kronikarka polskiej kultury jedzenia. W czasach siermiężnej PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, barwnie opowiadała o życiu na Stawisku. Jej książki to dzisiaj kulinarne białe kruki.



Jesienna dieta – na jakie składniki warto postawić?

Nastała jesień, najwyższa więc pora by odpowiednio ją przywitać. Jednym z aspektów, którego z pewnością pominąć nie można jest prawidłowo skomponowana dieta. To, jakie produkty wybierzemy, będzie determinowało nasze samopoczucie i nastrój podczas jesiennych dni.



Na straży odporności

Coraz chłodniejsze dni, ograniczona ilość światła słonecznego i jesienne słoty sprzyjają niestety wszelkim sezonowym przeziębieniom. Jak im zapobiegać? We wzmacnianiu odporności pomocne będą witaminy A, B6 i C – nasi sojusznicy w walce z infekcjami. – Do codziennej diety, szczególnie jesienią, warto włączyć produkty bogate w witaminę B6, która uczestnicząc w produkcji przeciwciał podnosi odporność organizmu. Całkiem spore jej pokłady znajdziemy w kaszy gryczanej oraz w mięsie i wędlinach – wieprzowinie, wołowinie czy indyku. Naturalnym źródłem witaminy B6 są także warzywa np. brokuły, brukselka i ziemniaki - mówi Monika Berger, ekspert z firmy Berger. Istotną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego odgrywają również witaminy A i C. Gdzie ich szukać? Witamina A występuje w podrobach zwierzęcych oraz warzywach zabarwionych na zielono: w szpinaku, sałacie, jarmużu, groszku bądź pomarańczowo: w marchwi, dyni, pomidorach. Z kolei witaminę C, która wpływa na wzrost i sprawność komórek odpornościowych typu T i B oraz uszczelnia naczynia krwionośne znajdziemy w surowych warzywach i owocach, takich jak: kapusta, kalafior, papryka czerwona, natka pietruszki, czarne porzeczki czy truskawki – dodaje ekspert.

Gorące menu

Dietą, która idealnie wpisuje się w jesienny klimat, jest dieta rozgrzewająca. Przy komponowaniu takiego menu warto uwzględnić korzenne przyprawy, które wzbogacą smak dań i podniosą temperaturę ciała. Doskonałym uzupełnieniem bardzo popularnych ostatnio zup kremów będą aromatyczne składniki o właściwościach leczniczych. Znany od lat z dobroczynnego antybakteryjnego działania czosnek nada gęstej i sycącej zupie wyrazisty charakter, a pobudzający imbir korzystnie wpłynie na trawienie. Rozgrzewające przyprawy świetnie się też sprawdzą dodane do potraw mięsnych, deserów czy ciepłych napojów: kawy, herbaty, grzańców.

Śląska zupa krem „Ajntopf z franckami” z nutą włoską
Składniki (około 4 porcje):

- 1 paczka klasycznie wyrabianych śląskich kiełbas firmy Berger – Frankfurterki lub Ślązaczki

- 1 litr gęstego rosołu (najlepiej z mieszanych mięs: kurczaka, wołowiny i rurkowych kości wołowych)

- wszystko co zostaje po ugotowaniu rosołu: warzywa ze śląskiego rosołu (tylko bez kości), czyli pietruszka, seler, por, marchewka, cebula, kapusta i mięso

- 500 g pokrojonej w kostkę dyni

- 2 ząbki czosnku

- 1/2 średniej wielkości cebuli

- 200 g śmietany min. 18% (a co tam)

- 1 łyżka masła

- 2 gałązki koperku

- 2 gałązki bazylii (to ta włoska nuta, czy tam nutka raczej)

- 1 gałązka lubczyku

- świeżo mielony pieprz, sól

Wykonanie:

Odmierzyć około 0,5 l rosołu, dodać warzywa z rosołu i mięso, pokrojoną w kostkę dynię, bazylię, lubczyk, czosnek, pieprz i miksować to całe towarzystwo, aż do uzyskania szorstkiej konsystencji. Następnie przelać do garnka, dodać resztę rosołu, zamieszać i gotować kilka minut ciągle mieszając. Trzeba uważać w trakcie gotowania na wychlupy zupy, bo jest gęsta i gorąca jak smoła. Pod koniec dodać do tego jeszcze śmietany i krótko zagotować. W międzyczasie pokroić kiełbaski na małe kawałki oraz pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażyć razem na maśle. Zupę przelać na talerze, do misek albo zostawić w garze. Na koniec dodać na środek smażoną kiełbasę i posypać koperkiem. Smacznego! Orchidea Creative Group



Jesienne spotkania w ASTORII. Odpoczynek w Hotelu SONEX

Planujesz niepowtarzalne przyjęcie firmowe lub spotkanie w gronie przyjaciół?
Czeka Cię ważna uroczystość, odwiedzają cię przyjezdni goście?
Zaproś ich na wykwintne przyjęcie w niepowtarzalnym klimacie Polski międzywojennej do Restauracji ASTORIA.
Po udanym spotkaniu skorzystajcie z noclegu oferowanego przez Hotel SONEX




***

Elegancki wystrój restauracji, niebo usłane gwiazdami i przedmioty z epoki zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu. W ASTORII można odpocząć w kameralnym, rodzinnym gronie lub podczas dużego przyjęcia, kosztując win z całego świata i korzystając z szerokiego wyboru dań wykwintnej i sprawdzonej kuchni.

O udany odpoczynek po spotkaniu, poczucie spokoju i komfortu zadba profesjonalny personel w hotelu SONEX

Zapraszamy:

Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX
ul. Krakowska 45, Częstochowa.

Tel.: 34 366 80 80

Polecamy na: http://czest.info/kulinaria

oraz http://czest.info/Restauracja-ASTORIA-Hotel-SONEX

Foto: Astroria, Sonex



Smoothie bowl, czyli zielony zastrzyk energii

Jesienna aura powoli daje nam się we znaki, dlatego warto już dziś zadbać o swoją odporność. Rozpocznij od pożywnego śniadania i w dosłownie kilka minut wyczaruj pyszne i sycące Smoothie bowl. Jarmuż, szpinak i marchewka zapewnią solidną dawkę niezbędnych witamin, a pyłek pszczeli i jadalne kwiaty sprawią, że obok Twojej kolorowej miseczki nikt nie przejdzie obojętnie.



Składniki:
Green Drink marki Eisberg (rukola, sałata rzymska, marchew, jarmuż, szpinak) – 160 g
1 dojrzały banan
woda, sok owocowy lub mleczko kokosowe

dodatki do dekoracji:
pyłek pszczeli
nasiona chia
jadalne kwiaty o delikatnym słodko-cierpkim smaku np. bratki

Wykonanie: W blenderze umieścić szpinak, jarmuż, rukolę, sałatę rzymską, marchew (mieszanka Green Drink marki Eisberg) i dojrzałego banana, który naturalnie osłodzi całość. Dodać według upodobań - wodę, sok owocowy lub mleczko kokosowe do osiągnięcia pożądanej konsystencji. Zmiksować wszystkie składniki. Przełożyć do miseczki i udekorować bratkami, nasionami chia oraz pyłkiem pszczelim.
Rada: Przygotowując smoothie warto skorzystać ze zbilansowanej mieszanki warzyw, która dostarczy cennych witamin i minerałów, stanowiąc idealnie wyważoną porcję.

Smacznego!

Orchidea CO



Lunchbox na każdy dzień.
Przepisy inspirowane japońskim bento - Malwina Bareła

Twój lunch wcale nie musi być drogi ani nudny! Zamknij w swoim lunchboxie zdrowe danie z łatwo dostępnych składników, a stosując zasady japońskiego bento, spraw, aby wyglądało pięknie i apetycznie!

Moda na lunchboxy opanowała cały kraj.

Każdy, kto dba o swoje zdrowie, zabiera do pracy pudełko wypełnione pysznościami. Jeśli brakuje ci inspiracji, zajrzyj do tej książki.
Znajdziesz tutaj nie tylko smaczne przepisy na dania wykonane z sezonowych składników, ale też praktyczne porady:
– jak tanio i szybko przygotować posiłek do lunchboxa,
– jak planować całoroczną dietę i robić zakupy z głową,
– jak nie marnować jedzenia,
– jakiego pudełka używać do danego posiłku.
Malwina Bareła, autorka bloga Filozofia smaku, w swoim życiu kieruje się japońską filozofią bento. Wie, że jesteś tym, co jesz, a jedzenie przygotowujemy nie tylko dla żołądka, ale również dla oczu.



Korek czy zakrętka? - Michał Bardel

Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać

Pierwsze kroki w świecie wina

Jak kupić dobre wino, ile go nalewać do kieliszka, jak łączyć wino z jedzeniem, jak rozpoznać chorobę korkową i czy wypada lubić słodkie wina?

Michał Bardel – mistrz i znawca wina, potrafiący w prosty sposób przekazywać wiedzę o nim, prezentuje pełen anegdot praktyczny przewodnik, z którego dowiemy się:

Dlaczego dawniej kobiety przyłapane na piciu wina były karane na równi z cudzołożnicami?
Czy szlachetne tokaje powstają ze spleśniałych winogron?
Dlaczego na etykietach win jakościowych nigdy nie znajdziemy określenia „półwytrawne”?
To elementarz dla wszystkich, którzy lubią wino, ale niewiele wiedzą na jego temat.

****

Michał Bardel – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Czas Wina”, wykładowca akademicki, kierownik studiów z wiedzy o winie w Collegium Civitas w Warszawie, sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich, autor książki Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata.



Naokoło pizzy – rodzaje, smaki i techniki przygotowania

Jeśli należymy do grona wielkich miłośników zapiekanego w piecu wytrawnego ciasta z dodatkami, poznając różne rodzaje pizzy będziemy mogli poszerzyć swój kulinarny repertuar. Choć na co dzień posługujemy się tylko jednym, ogólnym określeniem tego wywodzącego się z kuchni włoskiej przysmaku, tak naprawdę rozróżnia się nawet kilkanaście jego odmian. Jak się okazuje, kultowa Margherita to zaledwie wierzchołek smakowej góry lodowej.



Pizza to danie, które z zasady nie może się nie udać. Nawet wtedy, kiedy dalekie jest od ideału, smakuje wyśmienicie, dzięki połączeniu najpyszniejszych składników – świeżych pomidorów, bazylii, wędlin i oczywiście sera. Słowo „pizza” liczy sobie już ponad 1000 lat. Bogata historia znajduje swoje odzwierciedlenie w mnogości receptur, które, choć zbliżone są do siebie, zapewniają zupełnie odmienne wrażenia smakowe.

Włoskie trio

Kuchnia włoska przybiera różne oblicza w zależności od regionu. Również pizza nie umyka tej zasadzie, dlatego też rozróżnić możemy trzy najważniejsze rodzaje pizzy, zawdzięczające swój smak regionalnym składnikom i tradycjom kulinarnym. Na podium znajduje się pizza napoletana wywodząca się ze słonecznego Neapolu. Do najważniejszych składników należą pomidory San Marzano, tradycyjnie uprawiane w wulkanicznej glebie u podnóża Wezuwiusza, oraz oryginalna mozzarella z mleka bawolic. Jej cechą charakterystyczną jest mocno zarumienione ciasto o chrupiących brzegach. Pizza tego typu powinna być wypiekana jedynie w opalanych drewnem piecach. Inną odmianą regionalną jest sfincione, czyli pizza sycylijska, cechująca się grubym spodem. W odróżnieniu od większości rodzajów jest ona przygotowana w prostokątnej blaszce. Nie można pominąć również wywodzącej się ze stolicy pizzy rzymskiej, którą najczęściej mamy na myśli wspominając o tym włoskim rarytasie. Cienkie, średnio wypieczone ciasto oraz szereg ulubionych składników to najbardziej kultowe oblicze pizzy, rozpropagowane na całym świecie.

Rossa o bianca

Z perspektywy składników natomiast, najważniejszym sposobem rozróżniania gatunków pizzy jest jej… kolor. To rozróżnienie w menu często wprawia w konsternację, szczególnie jeśli nie wyobrażamy sobie pizzy bez sosu pomidorowego. Pizza rossa nie skrywa większych tajemnic, ponieważ jest to najbardziej klasyczna z propozycji, bazująca na cieście z dodatkiem aromatycznego sosu ze świeżych pomidorów. Pizza bianca – „biała” – polewana jest jedynie oliwą, na której następnie układane są składniki. Najpopularniejszą jej odmianą jest quattro fromaggi. Opcjonalnie można wykorzystać jasny sos śmietanowy, który wyśmienicie smakuje z grzybami i świeżymi ziołami.

Nieznane oblicze

Na tym jednak nie koniec. Istnieją bowiem rodzaje pizzy, których na pierwszy rzut oka wcale nie zaliczylibyśmy do tego grona. Wśród osobliwych odmian najbardziej rozpoznawalna jest pizza calzone, przygotowana w formie dużego pieroga z nadzieniem. Pizza marchigiana natomiast zupełnie pizzy nie przypomina. Większość osób, całkiem słusznie, nazwałaby ją zapewne zwyczajną babką. Jest to bowiem pieczone w wysokiej formie wytrawne ciasto drożdżowe, które nadziewa się serem. Warta uwagi jest także pizza ziti, będąca ziszczeniem marzeń miłośników włoskiej pasty. Podstawowym dodatkiem w tym przypadku jest bowiem makaron przypominający kształtem penne, lecz o ściętych na prosto krańcach. A jak wygląda pizza polska? Oczywiście obfituje w dodatki, które z ojczyzną Michała Anioła mają niewiele wspólnego. I tak, polskie receptury na pizzę zawierają rodzime wędliny, ogórki kiszone oraz regionalne sery, które wyjątkowo apetycznie komponują się z chrupiącym i świeżo wypieczonym ciastem drożdżowym.

– Najczęściej spotykanym w przypadku polskich odmian pizzy dodatkiem jest ser żółty, który możemy układać na cieście zarówno w plastrach, jak i po wcześniejszym utarciu. Gatunki typu holenderskiego, dzięki nieco łagodniejszej nucie smakowej, doskonale połączą się z aromatem pomidorów, szynki parmeńskiej i świeżych ziół – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki.

Sfera pr



Nadeszła szkoła,
czyli kilka pomysłów na zdrowe
drugie śniadanie dla uczniów

Mamy wrzesień , warto więc zastanowić się nie tylko nad kupnem szkolnej wyprawki, ale też nad tym, co mały uczeń weźmie ze sobą do jedzenia. Poza najważniejszymi atrybutami każdego ucznia nieodłącznym elementem wyposażenia tornistra, powinno stać się pożywne i dodające energii drugie śniadanie. Smaczne, zdrowe, a do tego urozmaicone – jak je odpowiednio skomponować i nie popaść w rutynę? Podpowiadamy, czego w szkolnym lunchboksie nie powinno zabraknąć.



Kolorowo i z pomysłem

Wśród dzieci nie brakuje niejadków, trafienie w gusta których bywa nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi drugie śniadanie, które często zamiast do brzucha trafia do śmietnika. W przypadku wszystkich dzieci, a już szczególnie, gdy nasz maluch do łakomczuchów nie należy, kluczem jest kreatywność rodzica. Nawet przygotowana w kilka minut kanapka może stać się prawdziwym kulinarnym dziełem sztuki. Jak tego dokonać? Białe pieczywo zastąp zdrowszą wersją i postaw na np. bułkę grahamkę. By nadać kanapce nieco kolorytu skorzystaj z sezonowych świeżych warzyw. Ze straganów aż kuszą aromatyczne pomidory, różnobarwne papryki czy orzeźwiające ogórki, które staną się idealnymi składnikami pożywnej przekąski. Aby urozmaicić nieco tradycyjną formę kanapki, a co najważniejsze – pokonać niechęć malucha do warzyw, poeksperymentuj i wykorzystaj zdrowe składniki jako elementy prostych wzorów np. zwierzątek. Do przygotowania kanapkowego królika czy tygrysa wcale nie są potrzebne artystyczne zdolności, wystarczy odrobina wyobraźni i współpraca z naszym milusińskim, a przekonasz się, że żaden mały niejadek nie przejdzie obojętnie wobec ulubionej postaci z kreskówki czy barwnego bajkowego bohatera!

Lustereczko, powiedz przecie…

A co w przypadku starszych pociech, które z jednej strony chętnie garną się do kuchni by poeksperymentować, a z drugiej oczekują wsparcia i inspiracji w często pierwszych kulinarnych poczynaniach? – Młodzi ludzie chętnie szukają nieskomplikowanych przepisów na dania, które będą lekkie, a zarazem dodadzą energii na cały dzień, spędzony w szkole czy na uczelni. Nie bez znaczenia jest też aspekt dbania o własną atrakcyjność, a co za tym idzie koncentracja na składnikach, które poprawiają kondycję skóry i pozytywnie wpływają na urodę. Stąd właśnie m.in. popularność rukoli czy tak modnych ostatnio czerwonych buraków – mówi Jarosław Korman, ekspert marki Eisberg. W gusta konsumentów wsłuchują się producenci, którzy oferują coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania. – Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze tempo życia nie zawsze pozwala, by w pełni samodzielnie przygotować zdrowy lunch do pracy czy przekąskę do szkoły. Dlatego dla naszych Klientów przygotowaliśmy sałaty warstwowe Red Fork. To kompozycje świeżych, chrupiących sałat, pożywnych kasz i bogatych w witaminy oraz składniki mineralne warzyw, które docenią osoby aktywne, z racjonalnym podejściem do odżywiania. Dla dbających o piękną skórę, włosy i paznokcie przygotowaliśmy wersję z marchwią. Na tych, którzy na długo chcą zachować młodość i witalność czeka bogata w witaminę C, potas, żelazo i kwas foliowy propozycja z młodym szpinakiem, burakiem i kaszą gryczaną. W pozostałych zestawach znajdziemy rukolę, suszone pomidory i kaszę bulgur oraz wersję z żurawiną.

Sałat ka szkolna „Siła i wdzięk”

Składniki (2 porcje)

1 woreczek mieszanki sałat Bolero mix z buraczkiem czerwonym firmy Eisberg
2 jajka
2 pomidory średniej wielkości
1 filet wędzonego pstrąga (dwie połówki)
gałązka świeżej bazylii
1 łyżka syropu klonowego
1 łyżka octu balsamicznego
4 łyżki oliwy Extra Vergine lub tłoczonego na zimno oleju rzepakowego
2 łyżki wody źródlanej/mineralnej
pieprz i sól do smaku

Wykonanie
Zawartość woreczka z mieszanką sałat wsypać do miski/salaterki. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, a następnie pokroić na ćwiartki. Pomidory umyć i pokroić na ósemki, dodać do sałaty razem z jajkami. Pstrąga poszarpać palcami i dodać do sałaty. Sałatkę polać wcześniej przygotowanym sosem, wymieszać i gotowe.

Sos – wykonanie:
Bazylię drobno posiekać, przełożyć do małej miseczki i zalać wodą. Dolać oliwę, syrop klonowy i ocet balsamiczny. Następnie dodać sól i pieprz do smaku, wymieszać i ostawić na kilka minut.

Rada: Jeżeli sałatkę będziemy szykować na później (np. do szkoły na drugie śniadanie), wówczas sos najlepiej przelać do osobnego naczynia i dodać bezpośrednio przed zjedzeniem. Smacznego! Orchidea Creative Group Pr



Domowy hot dog ze śląskim akcentem „Żymła z wusztem”

Szkoła za pasem, warto więc sprawić niespodziankę swojemu dziecku i zaserwować mu uwielbiane hot dogi. By jednak nie raczyć malucha kalorycznym jedzeniem, przygotuj je samodzielnie w domowym zaciszu. Postaw na świeże sezonowe warzywa i kiełbaskę o wysokiej zawartości mięsa, tworząc pełnowartościowe, a przy tym pyszne danie, które pokocha każdy szykujący się do szkoły uczeń.



Składniki:

4 podłużne bułki do hot dogów
paczka kiełbasek wieprzowo-drobiowych - Bergerki marki Berger
kilka liści sałaty
1 czerwona papryka
2 ogórki (świeże bądź kiszone)
2 pomidory

Wykonanie:

Bułki rozciąć wzdłuż i podpiec w piekarniku, aż się zarumienią. Z kiełbasek usunąć osłonki, a następnie je ugotować bądź delikatnie podsmażyć na grillowej patelni. Pomidory i ogórki pokroić w plasterki, a paprykę w słupki. Bułkę wyłożyć sałatą i pokrojonymi warzywami, na wierzchu umieścić kiełbaskę.

Rada: Do zdrowej wersji hot dogów dla najmłodszych najlepiej użyć kiełbasek o jak największej zawartości mięsa, bez dodatku glutaminianu sodu oraz świeżych sezonowych warzyw. Dla smaku hot dogi można polać samodzielnie przygotowanym keczupem, na bazie świeżych pomidorów.

Orchidea Creative Group

Na zakupy świeżych, sezonowych warzyw i wielu innych produktów zaprasza:

RYNECZEK Z TRADYCJAMI,
Wały Dwernickiego 11,
w Częstochowie



Kuchnia z najgorętszych rejonów świata sposobem na upały

Fala tropikalnych upałów stanowi nie tyle miłą letnią niespodziankę, ile zupełne zaskoczenie, z którym nie każdy wie, jak sobie poradzić. W myśl zasady, że najlepiej chłodzić się od środka, warto prześledzić sposoby na orzeźwienie z najgorętszych rejonów świata. Mieszkańcy Indii, Meksyku, Mroko, Turcji, a nawet Tybetu, przyzwyczajeni do wysokich temperatur, potrafią sobie też doskonale z nimi radzić, dzięki spożywanym posiłkom i napojom.



Szklanka zimnej wody czy wentylator mogą przynieść w czasie upałów ulgę, niemniej jedynie na chwilę. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, odpowiednio kształtując dietę możemy sprawić, że nasz organizm sam włączy mechanizm chłodzenia, co przyniesie nam ukojenie w najbardziej gorące dni. Co możemy zjeść, by poczuć się bardziej rześko?

Jak skutecznie ugasić pragnienie?

Gdy słupek rtęci niebezpiecznie rośnie o wiele chętniej sięgamy po napoje, a nasz apetyt na solidne porcje obiadowe znacznie maleje. Aby jednocześnie ugasić pragnienie, uchronić się przed odwodnieniem, jak i dostarczyć organizmowi składników odżywczych warto skosztować bardziej treściwych propozycji niż szklanka wody z cytryną. Pochodzącym z Turcji i Bałkanów napojem doskonałym na upały jest ajran – stworzony na bazie kefiru, wody i soli. Receptura może zostać opcjonalnie wzbogacona pieprzem, miętą czy czosnkiem. Wspaniale chłodzi oraz gasi pragnienie, a dzięki obecności soli pozwala na dłużej zatrzymać wodę w organizmie. Ponadto stanowi wyśmienity dodatek do bardzo pikantnych dań, łagodząc wrażenie pieczenia. Innym nieco bardziej wyrafinowanym napojem jest herbata w wersji tybetańskiej. Kluczowym dodatkiem w tym wypadku jest… łyżeczka masła. Sól w połączeniu z dużą dawką tłuszczu to sprawdzone źródło energii, szczególnie wśród mieszkańców wysokogórskich krain. Doskonale znanym na świecie napojem chętnie konsumowanym w upalne dni jest także lassi. Tradycyjny indyjski napój przygotowany z jogurtu wody i dowolnych dodatków zazwyczaj utożsamiany jest z owocami mango. Choć w oryginalnej, indyjskiej recepturze, składniki powinny być w zasadzie tylko i wyłącznie wytrawne, o tyle kultowe mango lassi stanowi najprawdopodobniej najsmakowitszy i najskuteczniejszy sposób na ugaszenie pragnienia w bardzo gorące dni. Lżejszy napój proponują Marokańczycy, gdzie w podzwrotnikowym i bardzo suchym klimacie, pomimo wysokich temperatur, zwykło się pić mocną, gorącą herbatę miętową z cukrem – sycącą i orzeźwiającą zarazem

Pikantne remedium na upał

Nie samymi napojami jednak człowiek żyje. Mniejszy apetyt nie oznacza wcale, że możemy drastycznie ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Idealnym wyborem kulinarnym na upalne dni stanie się kuchnia meksykańska. O oryginalności tamtejszych specjałów decyduje wyjątkowe połączenie produktów popularnych w Ameryce Środkowej przed czasami kolonizacji ze składnikami, które przybyły do Meksyku wraz z Hiszpanami. Choć słyną one z bardzo ostrych smaków, wbrew pozorom mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie w gorące dni. Wybierając zamiast zimnych lodów ostrą w smaku tortillę czy burrito pobudzimy naturalny proces termoregulacji, który pozwoli nam lepiej znieść najgorętsze dni. – Pikantne przyprawy najlepiej smakują w towarzystwie składników, które nieco neutralizują ich silne działanie. Najczęściej wybieranym uzupełnieniem podawanych na ciepło dań jest żółty ser, który załagodzi uczucie pieczenia po zjedzeniu bardzo pikantnych specjałów – doradza Ewa Polińska z MSM Mońki. Oczywiście oryginalne dania kuchni meksykańskiej powinny być przygotowane z użyciem wywodzących się z tamtych rejonów serów, niemniej bardzo wiele z nich ma swoje odpowiedniki wśród gatunków europejskich. I tak, idealne do dań zapiekanych gatunki Chihuahua i Cotija można zastąpić Goudą lub serem Edamskim, które ucieramy na drobnych oczkach.

Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem w upalne dni warto pamiętać, by ważną rolę w menu odgrywały też świeże warzywa i owoce, które zawierają dużo wody oraz witamin, soli mineralnych i mikroelementów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu.

Sfera pr



Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos - Julita Bator

Najbardziej energetyczna książka roku!

Żyjesz w pośpiechu i chcesz solidnej porcji składników odżywczych?

Szukasz zdrowej przekąski dla dziecka?
Wybierasz się w góry lub na spacer i chcesz zapakować do plecaka lekki, zdrowy posiłek?
Jesteś po treningu, a twoje mięśnie potrzebują regeneracji?
Julita Bator, która zrewolucjonizowała nawyki żywieniowe Polaków i pokazała, jak jeść bez chemii i nie zbankrutować, teraz powraca z pierwszą książką o potrawach proteinowych.

To ponad 50 przepisów na przekąski o wysokiej zawartości białka, błonnika oraz węglowodanów złożonych.

Są szybkie w przygotowaniu, bardzo sycące, dodają energii, wspomagają odporność oraz mają niski indeks glikemiczny. W przeciwieństwie do gotowych sklepowych produktów są tanie, smaczne, zdrowe i nie zawierają emulgatorów ani konserwantów.

To idealne rozwiązanie dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, osób na diecie, ale także dla wszystkich, którzy szukają zdrowego jedzenia. Znakomite również dla dzieci.

To doskonałe produkty na wynos, które możesz przygotować w większej ilości na zapas. Sprawdzają się na wycieczce, w pracy, w szkole czy na siłowni.

*****

Julita Bator – autorka bestsellerów Zamień chemię na jedzenie (2013), Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy(2014), Święta bez chemii. Zdrowe przepisy na tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie i inne święta (2015), Młodziej. Piękniej. Zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę (2017).



Pomysł na przyjęcie wakacyjnych gości




Wakacje, urlopy to czas gdy odwiedzają Cię znajomi, rodzina z różnych zakątków Polski.

Wakacyjne spotkanie w gronie dawno nie widzianych przyjaciół zasługuje na niebanalną oprawę.


Spędźcie je zatem w niepowtarzalnym klimacie jaki oferuje Restauracja Astoria.

Sprawdź co poleca szef kuchni: http://hotelsonex.pl/restauracja/

Znajomi z daleka doskonale wypoczną w Hotelu Sonex.

Zadbaj o udane spotkanie, z wyśmienitym jedzeniem oraz o idealny wypoczynek swoich gości.

Restauracja Astoria
Hotel Sonex
Częstochowa, ul. Krakowska 45
Tel.: 34 366 80 80

Polecamy: http://czest.info/kulinaria

Foto: Astoria/Sonex



Soczysty smak pełni lata:

Tosty z miodem, serem Podlaskim i jeżynami
Już niebawem na krzewach dojrzeją pierwsze jeżyny. Smakowitych sposobów na wykorzystanie tych słodkich i cierpkich zarazem owoców jest wiele. A co gdyby połączyć je z wytrawnymi tostami? Zapiekane kromki z serem przepełnią się smakiem pełni lata, jeśli w formie ich uzupełniania podamy kilka soczystych owoców jeżyny.


Tosty z miodem, serem Podlaskim i jeżynami

Składniki:

· 6 kromek chleba pszenno-żytniego
· 6 plasterków sera Podlaskiego MSM Mońki
· 6 łyżeczek miodu
· świeże jeżyny
· kilka gałązek rozmarynu

Przygotowanie:

Kromki chleba przekroić na pół i zapiec na złoty kolor w piekarniku rozgrzanym do 200oC. Na gorące tosty położyć po plasterku sera żółtego. Następnie polać miodem i przykryć drugim tostem. Udekorować gałązkami świeżego rozmarynu i jeżynami.

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!
Sfera Pr



Zdrowy deser na upały

Upał nie daje za wygraną, szukamy więc sposobów by choć na chwilę poczuć ulgę.

Orzeźwienie i kulinarną przyjemność zapewnią własnoręcznie wykonane lody na patyku. Są zdrowsze niż te ze sklepu, doskonale smakują, a do tego bajecznie się prezentują. To prawdziwa uczta dla zmysłów!

Domowe lody ze szpinakiem



Składniki:

Szpinak młody marki Eisberg – 3 garści
limonka – 1 szt.
kiwi – 3 szt.
miód – 2 łyżki (opcjonalnie syrop klonowy)
jogurt naturalny – 1 szklanka

Wykonanie:

Kiwi zblendować z jogurtem naturalnym. Z limonek wycisnąć sok i wlać do masy. Dodać młody szpinak, miód i ponownie zblendować. Powstały koktajl przelać do foremek, włożyć patyczki do lodów i mrozić przez co najmniej kilka godzin w zamrażalniku.

Orchidea Creative Group

Przepis na letni obiad - placki cukiniowe z dipem koperkowym

Letnia kuchnia powinna być prosta, szybka i sezonowa - z wykorzystaniem świeżych ziół i warzyw. Warto postawić na składniki, które uprawiamy w tym czasie w naszych ogródkach lub możemy zakupić na pobliskim straganie.

Dobrze urozmaicać tradycyjne przepisy - jedną z ciekawszych propozycji obiadowych mogą być lekkie, aromatyczne placki cukiniowe z dodatkiem kremowego dipu z koperkiem, który nie tylko nadaje potrawie wyrazisty smak, ale też korzystnie wpływa na układ trawienny.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym przepisem na:

Placki z cukinii z dipem śmietanowo-koperkowym



Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Składniki na placki:

młoda cukinia 3 sztuki
jajka 2 sztuki
szczypiorek 1 pęczek
czosnek 2 ząbki
mąka pszenna 4 łyżki
bułka tarta 2 łyżki
szczypta soli i pieprzu
olej rzepakowy

Składniki na dip:

śmietana 18% BIO od OSM Piątnica 200 gram
koperek 1 pęczek
szczypta soli i pieprzu

Wykonanie:

Cukinię zetrzeć na tarce na grubych oczkach, posolić i odstawić na 15 minut. Następnie odcisnąć wodę, dodać jajka, pokrojony szczypiorek, rozdrobniony czosnek, mąkę oraz bułkę tartą. Doprawić do smaku pieprzem oraz solą i całość dokładnie wymieszać. Kolejno przygotować dip – śmietanę połączyć z posiekanym koperkiem i doprawić do smaku. Uformować średniej wielkości placki i smażyć na rozgrzanym oleju aż do momentu uzyskania złotego koloru z obu stron. Podawać z dipem i udekorować gałązką świeżego koperku.

Smacznego!

Sfera Pr

Pomysł na lekką i szybką przekąskę - Sałatka z cukinią i rukolą

Letnia pora to idealny czas, by skorzystać z sezonowych darów natury. Wykorzystaj więc sprzyjającą aurę i przygotuj sałatkę na bazie cukinii i aromatycznych pomidorów. Jest przepyszna i naprawdę łatwa w przygotowaniu. Sprawdźcie sami!

Sałatka z cukinią i rukolą



Składniki:

garść liści sałaty - mytej Rukoli marki Eisberg
1 cukinia
kilka zielonych oliwek
2 czerwone pomidory
2 łyżki pociętego na wiórki parmezanu

Wykonanie:

Cukinię i pomidory dokładnie umyć i osuszyć. Następnie cukinię pokroić w plastry,
a pomidory na połówki. Oprószone przyprawami warzywa ułożyć na ruszcie i grillować. Na talerzu ułożyć liście sałaty, dodać cukinię, pomidory i odsączone oliwki. Sałatkę skropić dressingiem.

Dressing:

1 łyżka octu balsamicznego
4 łyżki oliwy extra vergine
szczypta soli (najlepiej morskiej lub himalajskiej) do smaku
szczypta pieprzu (najlepiej świeżo mielonego) do smaku
pół łyżki syropu klonowego
1 łyżeczka posiekanej świeżej bazylii
1 łyżeczka posiekanego świeżego oregano
2-3 łyżki niegazowanej wody źródlanej
pół łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego

Wykonanie:

Przyprawy wymieszać, zalać wodą. Odstawić na ok. 5 minut. Następnie dodać ocet balsamiczny, syrop klonowy i oliwę. Odczekać 5-10 minut i skropić sałatkę. orchidea.co



***

Na zakupy świeżych,
potrzebnych do letniego menu produktów
zaprasza:

RYNECZEK Z TRADYCJAMI,
Wały Dwernickiego 11
w Częstochowie

Sałatka z młodego bobu z serem Gouda i miętą

Składniki:
0,5 kg młodego bobu
50 g orzeszków piniowych
1 pęczka świeżej mięty
100 g sera żółtego (np. Gouda MSM Mońki)
50 ml oleju lnianego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka miodu gryczanego
szczypta grubo zmielonego pieprzu

Wykonanie:
Bób umyć, osuszyć i wyłożyć do miski. Jeżeli bób jest nie jest młody, należy go krótko obgotować w osolonej wodzie, odcedzić ostudzić i obrać z łupiny. Do bobu dodać podprażone na suchej patelni orzeszki, posiekaną miętę i pokrojony w kostkę ser.

Olej lniany połączyć z sokiem z cytryny, miodem i pieprzem. Polać sałatkę dressingiem i wymieszać.

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

*****

Na udane zakupy wszelkich produktów zaprasza Ryneczek z Tradycjami, Wały Dwernickeigo 11 w Częstochowie.

****

Smacznego!



Jak podać, by smakowało lepiej? Estetyczny aspekt serwowania posiłków

Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. O tym, jak ważne są okoliczności, w których spożywamy posiłki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak i o tym, że forma ich podania jest równie istotna. Badania psychologów potwierdzają bowiem, że jemy wszystkimi zmysłami. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście kształtowania pozytywnych wzorców żywieniowych u dzieci.

Czym jest comfort food?

Smak magdalenki zanurzonej w herbacie przywołał wspomnienia, które stały się inspiracją dla Marcela Prousta do napisania „W poszukiwaniu straconego czasu”, jednego z najważniejszych dzieł światowej literatury. To jeden z dowodów na to, jak doświadczenia smaków mogą wpływać na życiowe decyzje, późniejsze odczucia i wrażenia. Kolejne możemy czerpać z własnej pamięci. Wystarczy przywołać na myśl mleko z kożuchem serwowane w przedszkolu czy szpinak w postaci nieatrakcyjnej papki, które raz podane zniechęciły do siebie na całe lata. Z kolei pozytywne okoliczności sprawiają, że chętnie wracamy do potraw z nimi związanych, bo oprócz smaku, przywołują one dobre wspomnienia. Tak właśnie działa comfort food – jedzenie, które powoduje uśmiech na twarzy, daje szczęście nie tylko dlatego, że jest smaczne, ale przede wszystkim poprzez wywołanie pozytywnych konotacji związanych z konkretną potrawą. Dla każdego, z oczywistych względów, comfort food stanowi inne danie.

Powyższe motywy uzasadniają, dlaczego tak ważne jest, by dzieci mogły gromadzić pozytywne skojarzenia związane z jedzeniem. Tworzą się one nie tylko podczas domowego obiadu czy w czasie rodzinnego wyjścia do restauracji, ale także na szkolnych stołówkach – w środowisku, w którym dziecko spędza dużą część swojego czasu i je 2-3 posiłki dziennie. Co może wpłynąć na ukształtowanie się pozytywnych doświadczeń związanych z jedzeniem? – Często zanim spróbujemy dania, najpierw smakujemy je oczami. Oznacza to, że już sama estetyka podania posiłku wpływa na nasz apetyt i przyjemność, którą odczuwamy z jedzenia. Również aspekty wizualne otoczenia, w którym jemy, odgrywają znaczącą rolę. Przyjazne i funkcjonalne wnętrze sprzyja spokojnemu jedzeniu, bez stresu i presji czasu. Te pozytywne doświadczenia towarzyszące spożywaniu posiłków, mają jeszcze jeden istotny wymiar. Wpływają mianowicie na kształtowanie się odpowiednich nawyków żywieniowych, a to z kolei przekłada się na mniejsze marnowanie żywności. – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu Extra Szkolna Stołówka.

Na żółtych talerzach smakuje lepiej

Na odczuwany przez nas smak jedzenia wpływa suma wrażeń odbieranych różnymi zmysłami. Odpowiednio dobrane kolory stymulują autonomiczny układ nerwowy odpowiedzialny za metabolizm i poczucie głodu. Badaniem tych zależności zajmuje się od lat profesor Charles Spence z Uniwersytetu w Oxfordzie, a zjawisko to określił mianem gastrofizyki.

Według jego badań, ciepłe barwy (żółta, pomarańczowa) zachęcają do jedzenia i zwiększają apetyt. Ten fakt możemy w rzeczywistości wykorzystać na kilka sposobów, m.in. serwując posiłki na zastawach w takich kolorach. Z pewnością będzie to sprzyjało zjadaniu przez dzieci całych porcji. Dodatkowo kolor zielony kojarzy nam się z czymś zdrowym, chętniej więc zjadamy posiłki podane na zielonym talerzu czy obrusie. Białe nakrycia, najczęściej spotykane w restauracjach, także nie są złym pomysłem, również pobudzają „ośrodek głodu”. Serwowanie dań na czerwonych talerzach może natomiast zmniejszać apetyt, bo w przyrodzie i umownie przyjętej komunikacji, np. drogowej, jest to barwa ostrzegawcza. Podobnie zadziałają niebieskie naczynia, które są dobrym pomysłem dla osób na diecie, ale w szkolnej stołówce nie ma dla nich miejsca.

Znaczenie ma także wielkość talerzy – kiedy wybieramy większe, wówczas mamy skłonność do zjadania większych porcji posiłków. Amerykańskie badania dowodzą, że na odczuwanie smaku ma również wpływ rodzaj materiału, z którego zrobione są naczynia czy sztućce. W jednym z eksperymentów badanej grupie serwowano jogurt łyżką metalową i plastikową. Badani ocenili jako lepszy smak jogurtu degustowanego z metalowej łyżki1. To argument na korzyść tradycyjnych sztućców, które dodatkowo nie przyczyniają się do zwiększenia ilości śmieci.

Estetyka serwowania posiłków

Naukowcy dopiero od niedawna eksplorują obszary związane z naszymi wyborami żywieniowymi, a już mamy wiele dowodów na to, że czynniki społeczne, środowiskowe, a nawet atmosferyczne mają wpływ zarówno na nasze żywieniowe wybory, jak i to, jak duże porcje zjadamy oraz czy czerpiemy z tego przyjemność. Istnieją dowody na to, że nie tylko talerze, sztućce, ale nawet pojemniki na przyprawy mogą wpływać na nasze doznania smakowe.

Ładnie wyglądające danie z pewnością znajdzie wielu amatorów, w przeciwieństwie do tych samych potraw zaserwowanych w formie bezkształtnej papki w pudełku jednorazowego użytku. Badania Charlesa Spence`a potwierdzają, że wygląd dania ma znaczący wpływa na nasze wybory i sposób konsumpcji, a te klarują się w dużej mierze już w dzieciństwie. Stąd nie należy pomijać w edukacji i wychowywaniu aspektu kształtowania wzorców estetycznych i dobrych nawyków żywieniowych.

Pamiętajmy, że za estetyczne potrawy uznaje się te, w których widoczne są wszystkie składniki oraz te składające się z kontrastowych kolorystycznie składników, np. brokułów i pomidorów.

Jak powinna wyglądać szkolna stołówka?

Kolorowa, jasna, funkcjonalnie urządzona, przyjazna przestrzeń – tak powinna wyglądać szkolna stołówka. To przecież miejsce, w którym dzieci nie tylko zjadają szkolny obiad, ale także uczą się zachowań przy stole w środowisku innym niż domowe, spotykają się z rówieśnikami, a także odpoczywają od zajęć lekcyjnych. Podkreślmy raz jeszcze, że z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że estetyka pomieszczeń, w których uczniowie spożywają posiłki ma także wpływ na ich żywieniowe wybory3, a sposób podania na niemarnowanie żywności.

Przyjazna przestrzeń stołówki przede wszystkim powinna wizualnie odróżniać się od sal lekcyjnych. Jasne kolory ścian i odpowiednio zaaranżowane wnętrze z dostosowanymi do potrzeb uczniów meblami to podstawa. Kolorowe ozdoby na ścianach, np. zdjęcia owoców i warzyw – to elementy zachęcające do jedzenia oraz sprzyjające niemarnowaniu żywności. Istotne znaczenie mają także obrusy i dekoracje stołu. W stołówce szkolnej powinny jak najbardziej przywodzić na myśl domową kuchnię. To trend, który wykorzystują także restauratorzy, dając sygnał, że jedzenie w ich lokalu jest tak dobre, jak domowe. Kuchnia i miejsce, w którym w domu spożywamy posiłki to przecież strefa bezpieczeństwa, warto przywołać ten kontekst także na szkolnej stołówce.

Atrakcyjnie podane dania, jedzone w przyjaznej atmosferze, smakują lepiej, sprzyjają niemarnowaniu żywności oraz utrwalaniu pozytywnych nawyków żywieniowych na przyszłość. A dobrze funkcjonująca i estetyczna szkolna stołówka to miejsce, w którym uczniowie mogą w bezpieczny sposób zrelaksować się podczas zajęć szkolnych i komfortowo zjeść przygotowane dla nich posiłki.

O takie właśnie stołówki starają się szkoły, które zgłosiły się do udziału w programie „Extra Szkolna Stołówka”.



Restauracja Astoria - idealne miejsce do organizacji rodzinnych uroczystości!

Masz wesele, urodziny, rocznicę ślubu, chrzciny, ważne spotkanie służbowe lub chcesz ugościć przyjaciół na najwyższym poziomie?

Zaproś przyjaciół, znajomych, rodzinę i świętuj swoje ważne uroczystości w ASTORII.

Po imprezie odpoczywajcie w Hotelu SONEX.

Twoje przyjęcie będzie zorganizowane fachowo.
Spędzicie czas w pięknym otoczeniu.
Skosztujecie wykwintnych potraw popijając doskonałym winem.
Dla zmęczonych lub gości z daleka czekają tuż obok przytulne pokoje w hotelu Sonex

Zapraszamy do Restauracji ASTORIA i Hotelu SONEX,
na ul. Krakowską 45 w Częstochowie.
Tel.: 34 366 80 80


Zobacz film: https://www.facebook.com/541059285916282/videos/1621532211202312/

fot.: Astoria



Pierogi z jagodami i twarogiem

Na przełomie maja i czerwca sklepowe półki i stragany uginają się od świeżych owoców sezonowych – warto wykorzystać je nie tylko do przyrządzania deserów i przekąsek, ale również do dań głównych.

Jednym z najpopularniejszych dań obiadowych w tym okresie są pierogi z jagodami.
Aby urozmaicić ich smak warto do słodkich i soczystych owoców dodać puszysty twaróg – taka kompozycja w otoczeniu delikatnego ciasta, z dodatkiem świeżych ziół i kremowej śmietany z pewnością zaskoczy domowników i gości.

Pierogi z twarogiem i jagodami

Składniki na ciasto:
mąka pszenna 500g
olej rzepakowy 2 łyżki
letnia woda 1 szklanka

Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać olej i powoli lejąc letnią wodę – zarobić elastyczne ciasto. Rozwałkować na grubość ok. 0,3 cm i szklanką wyciąć krążki.

Składniki na farsz:
Twaróg wiejski półtłusty BIO od OSM Piątnica 500g
żółtko jajka 2szt.
świeże jagody 1 szklanka
cukier 3 łyżki
śmietana kwaśna 12 % 3 łyżki

Wykonanie:
Do twarogu dodać żółtka jaj, cukier i całość dokładnie wymieszać. Na koniec dodać jagody i wyrobić dłonią. Z tak przygotowanej masy uformować kulki wielkości orzecha włoskiego. Z gotowego farszu i krążków ciasta ulepić pierogi. Ugotować w lekko osolonej wodzie, od wypłynięcia - ok. 2 minuty. Najlepiej smakują polane kwaśną śmietaną (np. 12% od OSM Piątnica) i posypane brązowym cukrem. Do dekoracji można wykorzystać listki tymianku lub bazylii.
Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy
Sfera pr



Paluszki warzywne z dipem oliwkowym

Wiosenny piknik w plenerze, rodzinne przyjęcie w przydomowym ogrodzie czy tradycyjne grillowanie nie mogą obejść się bez małych przekąsek. Jednak zamiast chipsów i słodyczy – warto postawić na lekkie i zdrowe smakołyki.

Proste i szybkie do przyrządzenia paluszki warzywne z aksamitnym dipem oliwkowym to idealna propozycja przekąski, która z pewnością zachwyci gości, nie tylko tych dbających o linię.

Składniki:
zielone oliwki - 1 szklanki
oliwa z oliwek – 2 łyżki
świeża bazylia – 1 pęczka
czosnek – 1 ząbek
śmietana jogurtowa 10% od OSM Piątnica – 100ml
sól, pieprz do smaku
marchew, seler naciowy, papryka, ogórek, dynia

Wykonanie:
Oliwki bardzo drobno posiekać i przełożyć do miseczki. Dodać oliwę, posiekaną bazylię i wyciśnięty przez praskę czosnek. Dodać również śmietanę oraz sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszać.

Podawać z pokrojonymi w słupki warzywami, np. marchewką, selerem naciowym, papryką, ogórkiem, dynią.

Czas przygotowania: ok. 15 min

Liczba porcji: 1 porcja
Poziom trudności: Bardzo łatwy
Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy
Smacznego! Sfera pr



SEZON NA GRILLA TRWA!

Firma Green Pack zaprasza na zakupy wszelkich pojemników, tacek, kubków, artykułów jednorazowych, które podczas grillowania są niezbędne.

Opakowania produkowane przez firmę Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy są funkcjonalne, niepowtarzalne, spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Opakowania z Green Packu są nowoczesne i przyjazne środowisku.
Posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.

Green Pack poleca pełny asortyment opakowań na grilla.



Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA

Wierzchowisko ul. Długa 14,
42-233 Mykanów k. Częstochowy,
tel.: 34 328 72 15

Filia: Al. Najświętszej Maryi Panny 4, 42-200 Częstochowa,
tel: 34 322 93 06, 667 652 505
Zapraszamy na zakupy hurtowe i detaliczne do sklepu internetowego: www.greenpack.pl



Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

Jest jednym ze składników diety śródziemnomorskiej. Dawniej była traktowana jako roślina magiczna: obawy zabobonnego społeczeństwa potęgował fakt, iż rośnie w ciemności. Lęk ten jest do dziś obecny w potocznym języku. Wyrażenie „mieć cykora” oznacza bowiem strach. Cykoria, bo o tym warzywie mowa, jest znana i ceniona zwłaszcza w krajach zachodniej Europy. W Polsce wciąż jest mało popularna. Najwyższy czas to zmienić! Przypominamy o walorach odżywczych cykorii i zapraszamy do wypróbowania przepisów na dania z tym warzywem.

Cykoria na trzy sposoby

- Tworzy wydłużone główki koloru, biało- żółtego, o charakterystycznym orzeźwiająco gorzkawym smaku, który zawdzięcza zawartości intybiny, ta zaś wpływa na polepszenie pracy trzustki i wątroby, których to dobra kondycja jest podstawą do właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego i innych (zdrowe goryczki). Jest polecana przez lekarzy jako „odkwaszacz” organizmu - przypominają przedstawiciele firmy Bakor sp. z o.o. Spółka z siedzibą w Skierniewicach od ponad 20 lat specjalizuje się w uprawie cykorii sałatowej metodą hydroponiczną. Firma produkuje cykorię przez cały rok: codziennie dostarczając na rynek świeże, smaczne i zdrowe warzywo.
Cykorię tego producenta można nabyć w sieci sklepów, a także hurtowniach na terenie całej Polski. Spółka wprowadziła system bezpieczeństwa żywności GLOBALG.A.P., który gwarantuje pełną kontrolę nad procesem produkcji i dystrybucji towaru.
Potwierdzeniem najwyższej jakości Cykorii sałatowej firmy Bakor jest także certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT. Miano to jest zarezerwowane dla artykułów spożywczych, które otrzymają maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.

Oceną żywności zajmują się specjaliści z branży spożywczej, którzy tworzą Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Decyzja o nadaniu godła jakości jest podejmowana podczas atestacji, które odbywają się cztery razy w roku. Ostatnia z przeprowadzonych dotychczas certyfikacji miała miejsce 25 kwietnia br. w Sosnowcu, kolejna odbędzie się 25 lipca tego roku. Patronat honorowy nad wszystkimi audytami organizowanymi w ramach programu „Doceń polskie” sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cykoria rośnie w ciemnym miejscu, a pod wpływem światła traci swe walory smakowe. Z tego względu warzywo należy przechowywać w ciemności. W sklepach wybierajmy cykorię, która ma biało-żółty kolor (zielona cykoria to warzywo mniej smaczne).

To niskokaloryczne warzywo jest polecane przy dietach odchudzających. Można ją jeść na surowo (np. w sałatkach), ale świetnie smakuje także na gorąco. Zapraszamy do wypróbowania przepisów na dania z cykorii, którymi podzieliła się firma Bakor.

I. Sałatka z owocami
Składniki:
- cykoria biała i czerwona z oferty firmy Bakor, laureata programu „Doceń polskie”
- pomarańcze
- winogrona białe i czerwone
- sok z cytryny
- oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Pojedyncze liście cykorii układamy na półmisku, a pozostałe kroimy w talarki, po czym doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny oraz niewielką ilością oliwy z oliwek. Dodajemy obrane cząstki pomarańczy oraz winogrona i mieszamy. Sałatkę układamy na wcześniej przygotowanych liściach cykorii.

II. Zapiekanka z szynką po belgijsku
Składniki:
- 4 kolby Cykorii sałatowej (nagrodzonej certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- kostka rosołowa
- 4 plastry szynki gotowanej
- 4 plastry żółtego sera
- szklanka mleka
- szklanka śmietany
- łyżka masła
- łyżka mąki
- natka
- sok z cytryny
- cukier
- sól, pieprz

Przygotowanie:
Cykorię umieszczamy w wodzie z sokiem cytryny i odrobiną cukru, a następnie gotujemy ok. 10 minut, po czym dobrze odsączamy. W rondelku, z masła i mąki, przygotowujemy jasną zasmażkę, później dodajemy pokruszoną kostkę rosołową. Mieszamy całość, powoli dolewamy szklankę wody, następnie mleko i śmietanę. Stale mieszając, zagotowujemy sos i przyprawiamy. Niewielką ilość sosu wlewamy na dno naczynia żaroodpornego, układamy na nim kolby cykorii (każdą wcześniej owijamy plastrem szynki i plastrem sera). Zalewamy warzywa pozostałym sosem. Zapiekamy około 30 minut w temperaturze 180 st. Podajemy z pieczywem.

III. Kremowa zupa ze śmietanką
Składniki:
- 4 duże cykorie z asortymentu firmy Bakor, laureata programu promocyjnego „Doceń polskie”
- średnia cebula
- nieduży por
- łodyżka selera naciowego
- 2 łyżki masła
- łyżka mąki
- 1l bulionu drobiowego
- 1/2 szklanki śmietanki kremówki
- siekana natka lub koperek
- pieprz

Przygotowanie:
Cykorię płuczemy, wcinamy głąb, a liście drobno kroimy. Następnie siekamy cebulę, natomiast białą część pora i łodyżkę selera kroimy w plasterki. W rondlu na maśle szklimy przygotowane składniki, po czym zalewamy gorącym bulionem. Gotujemy pod przykryciem ok. 30 min. Następnie zupę miksujemy, przyprawiamy i dodajemy śmietankę. Całość zagrzewamy, ale nie gotujemy. Podajemy z grzankami i natką.



Majowy relaks z klasą

Po ciężkim dniu pracy pragniesz zrelaksować się w miłej atmosferze i przy wykwintnym posiłku?
Twoim wymaganiom sprosta Restauracja ASTORIA, przy ul.Krakowskiej 45 w Częstochowie.

Elegancki wystrój restauracji, niebo usłane gwiazdami, wystrój z epoki międzywojennej zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu i zapewnią zasłużony odpoczynek.

Nastrój w klimatycznych wnętrzach ASTORII doskonale sprawdzi się podczas biznesowych spotkań.
Zaproś swoich kontrahentów na lunch, a na pewno Twoje biznesowe rozmowy zakończą się sukcesem.

Jeśli przyjmujesz gości z innego miasta zapewnij im doskonały wypoczynek w Hotelu SONEX, w którym domowa atmosfera i profesjonalny personel doskonale wpłyną na dobre samopoczucie każdego gościa.
Do Waszej dyspozycji znajduje się tu także nowoczesna i komfortowo wyposażona sala konferencyjna, co daje możliwość zorganizowania profesjonalnego spotkani firmowego, konferencji i briefingu.

Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX ul. Krakowska 45, Częstochowa. Tel.: 34 366 80 80



100 LAT PAŁACU NIEZNANICE



PAŁAC NIEZNANICE

zaprasza na

JUBILEUSZOWE DNI OTWARTE

1-3 MAJA 2018

Program:

1 MAJA - od godz.14.00 - IMPREZA PLENEROWA W PARKU

kramiki z rękodziełem, lokalnymi produktami. Wstęp wolny

2 MAJA - godz.14.00 GRILL W PARKU

3 MAJA - godz. 20.00 - BAL STULECIA
mile widziane stroje z lat dwudziestych
cena: 120 zł/ osoba

ZAPISY:
e-mail: pałac@nieznanice.pl
tel.: 34 328 19 98

Atrakcje:
wata cukrowa, balony, przejażdżki na kucyku, lot blonem, ogródek dzieciący


Pałac Nieznanice ul. Sobieskiego 22A, Nieznanice,

42-270 Kłomnice

tel.: +48 (34) 32 81 998

Polecamy na: http://czest.info/100-LAT-PAŁACU-NIEZNANICE



Na majówkę



Wiosenna aura to idealny pretekst, by wybrać się na ucztę w plenerze. Podpowiadamy co zabrać na łono natury i o czym pamiętać organizując piknik.


Na majówkę!

Promienie słońca i budząca się do życia po zimowym śnie przyroda zachęcają, by „wrzucić na luz”. Spotkanie w plenerze nie musi być bardzo formalne.
Zamiast porcelanowej zastawy wybierzmy papierowe naczynia, czy też kolorowe talerze i sztućce. Wybierając barwne naczynia unikajmy jednak zieleni, lepiej sprawdzą się odcienie kontrastujące z kolorem przyrody.
Na środku stołu dobrze jest umieścić tacę, na której (w kubeczkach) czekać będą sztućce, słomki do napojów, serwetki i inne potrzebne przedmioty: niech każdy z gości samodzielnie sięgnie po wszystko czego mu potrzeba. Jeśli wszystkie kubeczki na napoje będą identyczne, warto je oznaczyć (w tym celu sprawdzą się nawet naklejki), dzięki temu wszyscy bez trudu odnajdą swoją własność wśród wielu naczyń w tym samym kolorze. Jest to istotne także w kontekście troski o środowisko: jeśli każdy uczestnik pikniku poprzestanie na jednym kubku, liczba odpadków będzie mocno ograniczona. W trosce o naturę warto zabrać z sobą mały pojemnik lub worek na śmieci; ustawmy go pod drzewem lub pod stołem, by na bieżąco pozbywać się wszystkiego co zbędne. Idealnie jest zamknąć taki pojemnik: śmieci się nie wysypią, a przy tym nie będą kusić nieproszonych gości ze świata fauny. Pamiętajmy również, aby zabezpieczyć dzbanki z wodą i innymi napojami przed owadami, czy też liśćmi spadającymi z drzew. Skoro o wodzie mowa: efektownym, a jednocześnie skutecznym sposobem dodania jej smaku jest przygotowanie „szaszłyka” z cząstek owoców cytrusowych oraz liści mięty i umieszczenie go w dzbanku. W ten sposób woda nabierze aromatu, a jednocześnie unikniemy problemów z niesfornymi cząstkami owoców.

Świeże powietrze wzmaga apetyt: przed spotkaniem warto przygotować proste przekąski, które dobrze zniosą transport i przechowywanie na świeżym powietrzu. Umyte i przygotowane do spożycia owoce oraz warzywa będą świetną propozycją. Poza nimi, można zaproponować gościom kanapki, słodkie wypieki lub owocowe koktajle.
Do turystycznej lodówki warto spakować także sałatki, tortille i muffinki z dowolnymi dodatkami. Każda z nich może być przygotowana w wersji słodkiej lub wykwintnej.

Piknikowe kosze, czy torby termiczne mają ograniczoną pojemność, dlatego stawiajmy na jakość, a nie na ilość produktów. Wartościową rekomendacją w kontekście jakości artykułów spożywczych jest certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Sygnowane nim wyroby zostały pozytywnie ocenione przez specjalistów z branży spożywczej. Godło programu potwierdza zarazem wysoką jakość, jak i pochodzenie wyrobu. Zestawienie różnorodnych artykułów spożywczych ze znakiem „Doceń polskie” jest dostępne pod adresem www.Blog.DocenPolskie.pl.

Inspiracji do przygotowania różnorodnych specjałów z udziałem nagrodzonych produktów dostarcza także kulinarny e-book opracowany przez twórców programu. Publikacja zawiera 85 propozycji na przystawki, zupy, dania główne, desery i inne smakołyki. W elektronicznej książce kucharskiej znajdziemy m.in. przepisy na lekkie koktajle i orzeźwiające herbaty: umilą one dzień nawet gdy nie możemy wybrać się w plener.

Wiosenna mrożona herbata z morwy białej

Składniki:
- 1 łyżka Morwy białej 100% firmy Look Food Sp. z o.o. (nagrodzono ją certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- 1 łyżeczka stewii (2 razy słodszej od cukru)
- 1 plasterek cytryny
- 1 plasterek pomarańczy
- kilka kostek lodu

Przygotowanie:
Morwę białą wsypujemy do szklanki, zalewamy 400 ml wody i parzymy pod przykryciem przez 5 minut. Po tym czasie dodajemy stewię, cytrusy i lód.

Lemoniada z EKO limonkami

Składniki:
- 1,5 l delikatnie gazowanej wody
- kostki lodu
- 1 słoiczek EKO Limonek w syropie firmy ETERNO s.c. (wyróżniona certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- kilka gałązek mięty pieprzowej

Przygotowanie:
Do dzbanka przekładamy limonki ze słoiczka, dodajemy 2 łyżki syropu (albo więcej; w zależności od tego jak słodki ma być napój). Dopełniamy wodą, dodajemy miętę. Podajemy z lodem.

Koktajl ogórkowy

Składniki:
- 1 duży ogórek
- 1 gruszka
- plasterek imbiru
- sok z 1 cytryny
- natka pietruszki
- woda Piwniczanka (której przyznano certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)

Przygotowanie:
Ogórek, gruszkę i natkę pietruszki dokładnie myjemy. Gruszkę i ogórka obieramy ze skórki. Wszystkie składniki kroimy i umieszczamy w blenderze, następnie dodajemy Piwniczankę oraz sok z cytryny, po czym blendujemy aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Na zdrowe zakupy, na długi majowy weekend zaprasza:
RYNECZEK Z TRADYCJAMI,
Wały Dwernickiego 11, w Częstochowie



Rozpoczynamy sezon na grilla



Firma Green Pack zaprasza na zakupy wszelkich pojemników, tacek, kubków, artykułów jednorazowych, które podczas grillowania są niezbędne.

Opakowania produkowane przez firmę Green Pack z Wierzchowiska k/Częstochowy są funkcjonalne, niepowtarzalne, spełniają największe wymagania swoich Klientów.

Opakowania z Green Packu są nowoczesne i przyjazne środowisku.
Posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.

Green Pack poleca pełny asortyment opakowań na grilla.

Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa
"GREEN PACK" Tadeusz Szymanek
SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA
Wierzchowisko ul. Długa 14,
42-233 Mykanów k. Częstochowy,
tel.: 34 328 72 15

Filia: Al. Najświętszej Maryi Panny 4, 42-200 Częstochowa, tel: 34 322 93 06, 667 652 505
Zapraszamy na zakupy hurtowe i detaliczne do sklepu internetowego: www.greenpack.pl



Wiosenne przyjęcie w niepowtarzalnej atmosferze

Przyjęcie w niepowtarzalnej atmosferze.
Komfortowy wypoczynek.
Doskonałe menu.
Profesjonalna obsługa.

Twym wymagaiom sprostają Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX w Częstochowie.

Gdy organizujesz wesele, konferencję firmową, spotkanie z przyjaciółmi, chrzciny, czy inne przyjęcie zrób to w Restauracji ASTORIA.
A po udanej imprezie skorzystaj z usług Hotelu SONEX w Częstochowie.

Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX ul. Krakowska 45, Częstochowa.
Tel.: 34 366 80 80



Dieta pudełkowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

Z każdą chwilą catering dietetyczny zyskuje na popularności! Sprawdź czy dieta pudełkowa jest dla ciebie i zobacz, gdzie można znaleźć dobry catering dietetyczny.

Zapraszamy na:
http://czest.info/catering-dietetyczny



Poczuj wiosnę i wypróbuj przepis na placuszki twarożkowe z konfiturą!

Wiosna sprzyja kulinarnym eksperymentom. Dlatego nawet jeśli aura za oknem nie rozpieszcza, przygotowując śniadanie dla najbliższych puść wodze fantazji i pozwól sobie na odrobinę rozpusty. Powiew świeżości zapewni słodka propozycja autorstwa Roberta Muzyczki, szefa kuchni Dworu Korona Karkonoszy, wariacja na temat dobrze znanych pancakes – Placuszki twarożkowe z konfiturą.

Składniki:

Twarożek Domowy grani od OSM Piątnica - 150g
jajko – 1szt.
cukier – 1 łyżki
cynamon - 1 łyżeczki
mąka pszenna – 3 łyżki
olej rzepakowy do smażenia

Wykonanie:

Do miseczki wybić jajko, dodać cukier, cynamon i ubić mikserem na puszystą masę. Następnie dodać twarożek i mąkę. Całość wymieszać łyżką. Ciasto powinno być konsystencji masy na placki ziemniaczane. W razie potrzeby dodać odrobinę mleka lub mąkę. Usmażyć na rozgrzanym oleju niewielkie racuszki.
Podawać z ulubioną konfiturą lub z cukrem pudrem.

Smacznego!



Kreatywnie i lekko - pomysł na fit śniadanie

Zdrowe, sprawdzone i nieskomplikowane śniadanie? To możliwe! Przełam poranną rutynę i postaw na oryginalny przepis. Pożywną propozycją będą apetyczne Pomidory faszerowane serkiem wiejskim. Przygotujesz je szybko, a do tego staną się ozdobą talerza.



Pomidory faszerowane Serkiem Wiejskim

Czas przygotowania: ok. 15min

Liczba porcji: 5 porcji

Poziom trudności: Łatwy

Składniki:
- dojrzałe pomidory 5 średnich sztuk
- świeża bazylia 1 pęczek
- Serek Wiejski lekki od OSM Piątnica 150g 2 szt.
- kukurydza konserwowa 1 puszki
- czosnek 1 ząbek
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie:
Pomidory umyć, odciąć kapelusze i wydrążyć miąższ. Do serka wiejskiego dodać posiekaną bazylię, rozdrobniony czosnek, odsączoną z płynu kukurydzę, oraz przyprawy do smaku. Całość wymieszać. Dno pomidorów wypełniać warstwowo: wcześniej przygotowanym serkiem (1łyżka), posiekanym miąższem pomidorów (bez nadmiaru wody) i ponownie serkiem. Tak przygotowane przykryć kapeluszami.

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!

Sfera PR



Zdrowy smak natury - przepis na wytrawną tartę z warzywami i aromatyczną pastą dyniową z marchewką i imbirem

Oryginalny, aromatyczny przepis na wytrawną tartę z niebanalnymi dodatkami to doskonały pomysł na przystawkę lub danie główne, które z pewnością zrobi wrażenie i zachwyci domowników oraz gości. Tajemnica smaku tej wyśmienitej tarty tkwi w wyjątkowych przyprawach i dodatkach. Przepis jest prosty, więc poradzi sobie z nim każdy amator gotowania, a efekt końcowy na pewno będzie zniewalający.





SKŁADNIKI
Na ciasto:
250 g mąki
120 g masła
2 żółtka
odrobina soli

Na nadzienie:
2 opakowania Pasty z pestkami dyni z marchewką i imbirem Well Well
2-3 cukinie
2 pomidory
1 por (biała część)
1 słodka papryka strączkowa
2 cebule
świeży lub suszony tymianek
sól, pieprz
250 ml kwaśnej śmietany 18% lub jogurtu greckiego
2 jajka
klarowane masło do smażenia

PRZYGOTOWANIE
Z mąki, masła, jajek i odrobiny soli szybko zagniatamy ciasto. Wstawiamy je na pół godziny do lodówki. Warzywa lekko podsmażamy na klarowanym maśle (każdy rodzaj osobno) i odstawiamy. Ciasto wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy, po czym wylepiamy nim formę do tarty. Podpiekamy 10-15 minut w temperaturze 180 st. C. Wyjmujemy z pieca, na dnie rozsmarowujemy 1 opakowanie pasty z pestkami dyni z marchewką i imbirem marki Well Well, układamy warzywa, doprawiając je solą, pieprzem oraz tymiankiem. Śmietanę lub jogurt, jajka i drugie opakowanie pasty Well Well miksujemy, a następnie wylewamy na warzywa. Całość zapiekamy przez około 30 minut w temperaturze 160 st. C.

Wskazówka: Przed podpiekaniem ciasta możemy wyłożyć je folią aluminiową i wysypać na nią suchy ryż lub drobną fasolkę - dzięki temu nie będzie się nadmiernie wybrzuszać i nie zabierze miejsca do wyłożenia farszu.

Gotowe! Wszystkiego Smacznego! Well-well.eu

TokTok PR



Szczęście czekolady ma smak, czyli słodkości idealne na chłodne dni

Zimowe dni, zwłaszcza jeśli za oknem jawią się nie jako bajkowe, śnieżne widoki, a kwintesencja szaro-burej jesieni, wymagają odpowiedniej i najlepiej smakowitej oprawy. Do lata jeszcze daleko, zatem dlaczego by nie pozwolić sobie na chwilę słodkiego, czekoladowego zapomnienia? Czekolada to bowiem słodkość, która poprawi nam nastrój nie tylko za sprawą wrażeń smakowych, ale i cennych dla zdrowia substancji.



Gdy dni są krótkie, a słońce skąpi nam swych ciepłych promieni, znacznie chętniej poznalibyśmy klucz do prawdziwego szczęścia. W istocie znaleźć go możemy w prawie każdym sklepie, w dziale z czekoladowymi słodkościami.

Czekoladowy optymizm

Ziarna kakaowca, z których produkowana jest czekolada, są bogate w substancję wpływającą na podniesienie poziomu serotoniny, nazywanej również hormonem szczęścia. Kakao to także skarbnica wielu innych dobrodziejstw, takich jak cynk, niacyna, magnez, żelazo, chrom, które pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu. Gdy za oknem ziąb i plucha nie warto pogrążać się w nostalgii, a znacznie lepiej jest skorzystać z gotowej recepty na szczęście, jaką są specjały przygotowane z dodatkiem czekolady.

– Świetnym bazą dla czekoladowego śniadania będą delikatne Bułeczki mleczne z czekoladą, wypieczonych na apetyczny, złocisty kolor i wypełnionych maleńkimi kawałkami czekolady – mówi Wiktor Kowalski, ekspert firmy Dan Cake.

– Podwójną dawkę smaku zapewni nam z kolei delikatne Ukryte w czekoladowej polewie Ciacho, w swoim wnętrzu skrywa puszysty, mleczny krem. Wielbiciele ponadczasowych klasyków nie mogą zignorować Muffinek czekoladowych, dostępnych w 4-pakach pozwalających na jeszcze dłuższe delektowanie się przepysznym smakiem. Finałem czekoladowej uczty warto uczynić Ciasto czekoladowe lub jaśniejsze Ciasto straciatella, wzbogacone drobnymi kawałkami czekolady – dodaje ekspert.

Przepyszny sekret szczęścia

Równie przyjemne, co samo smakowanie czekoladowych specjałów, jest ich przygotowanie. Pochmurny poranek, zimowe popołudnie lub leniwe wieczory w rodzinnym gronie możemy urozmaicić wspólnym pichceniem, które stanie się znacznie szybsze i prostsze dzięki gotowym półproduktom. Inspiracji na czekoladowe desery jest co nie miara. Apetyczną przekąską, z nutą orzeźwienia mogą być tartaletki z kremem czekoladowym, pistacjami i skórką z limonki, które łączą kontrastujące ze sobą aromaty i kolory. Najpyszniejszym sposobem na ekspresowe śniadanie staną się z kolei gofry, które również możemy kupić w wersji gotowej, co pozwoli nam zaoszczędzić siły i czas o poranku. Pakowane gofry są o tyle praktyczne, że możemy przygotować je w domowym tosterze, a nawet piekarniku. Nie wymagają absolutnie żadnych dodatkowych urządzeń kuchennych, jak ma to miejsce w przypadku gofrów smażonych z samodzielnie przygotowanego ciasta. Mocząc ich krawędź w roztopionej czekoladzie w mig stworzymy deser przypominający wywodzące się ze słonecznej Hiszpanii paluszki churros. Nie zapomnijmy również o absolutnie wyśmienitej gorącej czekoladzie z odrobiną śmietanki kremówki, która nabierze jeszcze bardziej rozgrzewającej mocy, jeśli posypiemy ją szczyptą pikantnej papryki chili.

Sfera Pr



KARNAWAŁ - znakomita okazja do zabawy!

Zasmakuj wykwintnej kuchni, odpocznij w niepowtarzalnym klimacie, korzystaj z karnawału! Kameralne grono, czy przyjecie w licznym towarzystwie?
Wszystkim wymaganoim sprosta Restauracja ASTORIA z Częstochowy.




Komfortowy nocleg tuż obok, w hotelu SONEX, jest na pewno doskonałym rozwiązaniem po udanej imprezie.

Restauracja ASTORIA oraz hotel SONEX zadowolą najbardziej wymagających koneserów dobrej zabawy, wykwintnego jedzenia i udanego odpoczynku.

Zaproś przyjaciół, rodzinę, zorganizuj konferencję lub przyjęcie firmowe.

Dobra zabawa gwarantowana!

Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, ul. Krakowska 45, Częstochowa.
Tel.: 34 366 80 80



Karnawałowa domówka – jak się do niej przygotować i zaskoczyć gości?

Emocje sylwestrowej nocy opadły, teraz czas korzystać z nadejścia karnawału.

Poświętować zdąży zapewne każdy z nas, gdyż okres hucznych i kolorowych zabaw potrwa aż 39 dni!

Nawet jeśli zrezygnujemy z wielkich bali i zorganizujemy kameralne przyjęcie u siebie w domu, zabawa może być równie znakomita. Przepis na udaną domówkę jest prosty – wystarczą doborowe towarzystwo, nietuzinkowe atrakcje i oczywiście menu – szybkie i nieskomplikowane.




Od pomysłu do realizacji

Gorący karnawałowy klimat niczym z Rio de Janeiro może zagościć i w naszych domach. Nic trudnego, wystarczy, że wymyślimy oryginalny motyw przewodni zabawy i uprzedzimy o tym nieco wcześniej zaproszonych gości, tak by każdy mógł przygotować pasujące przebranie. Dzięki temu nie będziemy mieć także problemu z tym jak udekorować mieszkanie – obrany klimat imprezy rozwiąże sprawę. Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej playliście. Muzyka musi zarówno idealnie współgrać z wirującymi na domowym parkiecie strojami, jak i wprawiać wszystkich w doskonałe humory. Dodatkowe atrakcje mogą stanowić gry i integracyjne zabawy. Skutecznie rozładują również atmosferę spotkania z nowopoznanymi osobami. Najważniejsza jednak w organizacji tematycznej domówki jest spójność wszystkich elementów. Przy odrobinie kreatywności i wysiłku zaprocentuje to wspaniałą i niezapomnianą zabawą.

Menu na karnawałowe hulanki

By mieć siłę na zabawę do białego rana, trzeba pozyskać niezbędną energię. A tę zapewni nam odpowiednio skomponowane menu. Nie musi być już tak syto i tłusto jak kiedyś, lepiej postawić na lekkość i oryginalność.

Przekąski powinny być nie tylko proste w zjedzeniu, czyli takie na jeden kęs, ale i w przygotowaniu - nikt z nas nie chce przecież spędzać całego dnia w kuchni. Dlatego najlepszym wyborem będzie poczęstunek w nieskomplikowanej formie. Koreczki z serem pleśniowym, ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem, wytrwane muffiny czy krakersy w towarzystwie rozmaitych sosów i dipów. Przygotowanie tych wszystkich dań nie zajmie nam więcej niż godzinę, a sukces mamy w kieszeni.

– Poza wytrawnymi przekąskami warto przyrządzić także coś na słodko. Doskonałym pomysłem będzie krucha tarta wypełniona Skyrem waniliowym, którą przygotujemy w około 40 minut. Dzięki gęstej konsystencji jogurtu typu islandzkiego od OSM Piątnica z aromatyczną laską wanilii, mamy gotową masę i nie musimy dodawać już innych składników do naszej tarty. Wystarczy, że górę udekorujemy ulubionymi owocami i gotowe! – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy.

Waniliowa tarta z figami

· Porcje: 1 blaszka/
· Czas: 45 minut
· Poziom trudności: Średni

Składniki na ciasto:
- mąka pszenna 200g
- zimne masło (np. Masło Ekstra od OSM Piątnica) 100g
- jajko 1 szt.
- sól 1 łyżeczki
- cukier 2 łyżki
- łyżka zimnej wody

Wykonanie:
Mąkę posiekać z masłem, dodać jajko, sól, cukier, wodę i ugnieść ciasto. Gotowe włożyć do lodówki na 15 minut. Wyjąć, rozwałkować i wyłożyć ciastem wcześniej wysmarowaną masłem blaszkę do tart. Tak przygotowaną, ponakłuwać widelcem. Na ciasto położyć papier do pieczenia i w celu obciążenia wysypać na niego groch lub fasolę. Piec w rozgrzanym do 190°C piekarniku przez ok. 15 minut. Następnie wyjąć papier z obciążeniem i ponownie wsadzić tartę do piekarnika i piec w tej samej temperaturze, aż do ładnego zrumienienia przez ok. 12-15 minut.

Składniki na masę:
- Jogurt typu islandzkiego Skyr waniliowy 150g (OSM Piątnica) 3 szt.
- dojrzałe figi 6 szt.
- winogrona 1 mała kiść

Wykonanie:
Na wystudzoną tartę wyłożyć Skyr waniliowy, a górę udekorować pokrojonymi na kawałki figami i winogronem.

Przepis poleca Robert Muzyczka szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Smacznego!

Sfera PR



Święta tuż, tuż...
Przygotuj się i sprawdź idealny przepis
na Aromatyczny barszcz czerwony

Barszcz czerwony to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przed wszystkimi paniami domu stoi zatem nie lada wyzwanie, by przygotować taki, o którym marzy każdy uczestnik wigilijnej kolacji. Jaki powinien być? Na pewno, aromatyczny, dobrze przyprawiony i o głębokim kolorze.

Aromatyczny wigilijny barszcz czerwony



Składniki:

- głowy karpia 2 szt.
- marchew 3 szt.
- pietruszka 2 szt.
- średni seler 1
- mały por 1 szt.
- średni burak 5 szt.
- liść laurowy 3 szt.
- ziele angielskie 10 szt.
- czosnek 1 główka
- woda 3l
- sól, pieprz, majeranek, cukier, przyprawa w płynie i ocet do smaku

Wykonanie:

Głowy karpia dokładnie umyć i usunąć skrzela. Do garnka wlać wodę, dodać obrane i pokrojone na kawałki warzywa i trzy pokrojone buraki. Dodać również głowy od karpia i wszystkie przyprawy do smaku oprócz czosnku, majeranku i octu. Wszystko gotować na wolnym ogniu przez około 1, 5 godziny. Na koniec dodać ocet, dodać pozostałe dwa buraki pokrojone w plastry, oraz majeranek i pokrojony czosnek. Barszcz odstawić na 10-15 minut, żeby czosnek i majeranek uwolniły swój aromat i smak. Przed podaniem odcedzić na sicie. Ważne jest, aby po dodaniu na końcu buraków, barszczu już nie zagotowywać. Pozwoli to na utrzymanie pięknego koloru.

Barszcz wigilijny, jak mówi tradycja, podawać z uszkami lub z fasolą „Jaś”, albo po prostu popijać nim pyszne pierogi.

Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy!

Smacznego! SferaPr



Doceń polskie Polskie produkty w daniach inspirowanych Italią

Masz dość jesienno-zimowej aury? Wybierz się w kulinarną podróż! Z polskich składników przyrządź dania inspirowane kuchnią włoską. Przygotuj makaron parpadelle lub pizzę, a na deser tiramisu.



Polskie produkty w daniach inspirowanych Italią

Wieczór tematyczny to doskonała propozycja na listopadową pluchę. Wystarczy przygotować dania inspirowane konkretnym krajem, sięgnąć po odpowiednią muzykę i zadbać o ciekawą oprawę stołu. W ten sposób, bez wychodzenia z domu, można przenieść się do dowolnego regionu Polski lub innego kraju. Kierunek na dziś: Włochy!

Inspiracjami kulinarnymi dzielą się laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” - producenci żywności, których wyroby zostały zweryfikowane przez grono specjalistów z branży spożywczej. Ocena produktów ma miejsce podczas audytów organizowanych co kwartał. Loża Ekspertów przyznaje wówczas artykułom żywnościowym noty (od 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do zdobycia godła jakości potrzeba minimum 7,5 pkt. Wyroby z maksymalną liczbą punktów (samymi „10”) otrzymują także tytuł TOP PRODUKT.

Mianem tym uhonorowano m.in. Ser topiony Camembert firmy SERTOP, Biszkopty Fabryki Ciast i Cukrów Dr Stanisława Gurgula oraz Boczniaki gospodarstwa Uprawa Grzybów MYTKOWSKI. Produkty te mają szerokie zastosowanie kulinarne, mogą być (odpowiednio) składnikami m.in. sosu do makaronu, pizzy, czy deseru.

I. Pappardelle z camembertem i kurkami



Składniki (na 2 porcje):

- 100 g Sera topionego Camembert firmy SERTOP Sp. z o.o. (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- około 2 szklanki makaronu pappardelle
- 200 g świeżych kurek
- 1 duża cebula
- około 100 ml wody lub bulionu
- sól, świeżo mielony pieprz
- 2 łyżki masła

Do dekoracji: natka pietruszki

Przygotowanie:

Kurki płuczemy kilkukrotnie w garnku z zimną wodą i odsączamy na sitku. Cebulę obieramy i kroimy w talarki, a następnie podsmażamy na patelni z dodatkiem masła do momentu, aż będzie szklista. Dodajemy kurki i smażymy jeszcze 10 minut, a następnie całość dusimy pod przykryciem na małym ogniu, dodając stopniowo wodę lub bulion. Kiedy kurki są już miękkie (po około 20-25 minutach), dodajemy serek topiony. Mieszamy do momentu, aż Camembert się rozpuści. W razie potrzeby dodajemy trochę wody. Sos doprawiamy pieprzem i solą, a następnie zmniejszamy ogień do minimum i przykrywamy pokrywką.

Przystępujemy do przygotowania pappardelle. Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Kiedy jest gotowy, odsączamy go na sitku i wykładamy na talerze oraz polewamy gotowym sosem. Całość dekorujemy natką pietruszki.

Więcej przepisów na: www.sertop.com.pl oraz blogu kulinarnym www.serkiwkuchni.pl

II. Pizza z boczniakami

Składniki:

- 250 g Boczniaków z oferty firmy Uprawa Grzybów MYTKOWSKI (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- 200 g żółtego sera
- olej
- przyprawy i dodatki wg uznania (np.: szynka, papryka, kukurydza, ogórek, kiełbasa),
- ciasto gotowe.

Przygotowanie:

Grzyby myjemy, kroimy w poprzeczne paski, podsmażamy na oleju do odparowania wody, dodając pieprz i sól. Boczniaki przestudzamy, po czym rozkładamy je na cieście, a następnie układamy na nich dodatki, posypujemy startym serem i zapiekamy w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.
Pizza na surowym cieście powinna być pieczona około 30 min. w temp. 180-200°C.
Inne przepisy na specjały z boczniakami można znaleźć na stronie www.mytkowski.eu.

III. Deser Tiramisu a’la Dr Gurgul (przysmak zawiera alkohol)

Składniki:

- 2 opakowania biszkoptów Fabryki Ciast i Cukrów Dr Stanisława Gurgula Sp. z o.o. (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- 4 żółtka
- szklanka cukru pudru
- opakowanie serka Mascarpone
- 4 łyżeczki kakao
- 0,75 szklanki kawy ekspresowej
- 70 g koniaku
- wiórki czekolady

Przygotowanie:

Przy pomocy miksera ucieramy żółtka z cukrem i kakao na czekoladowy kogel-mogel. Do masy dodajemy stopniowo serek Mascarpone i dalej ubijamy całość na gładką puszystą masę. Do kawy dodajemy koniak. Nasączone tak przygotowaną kawą biszkopty Dr Gurgul i krem układamy warstwami. Deser posypujemy wiórkami czekolady i wstawiamy do lodówki na 4 godziny.

****

Przepisy kulinarne na przystawki, zupy, dania główne, napoje i desery można znaleźć w e-booku opracowanym przez twórców programu „Doceń polskie”. Publikacja zawierająca 85 propozycji laureatów programu jest dostępna za darmo pod adresem www.blog.docenpolskie.pl.

Adventure Media PR

Na zakupy wybierz się na nasz rodzimy

RYNECZEK NA WAŁACH DWERNICKIEGO 11,

w Częstochowie



Zaplanuj sylwestrowy wieczór w pałacowym klimacie!



Pożegnaj stary rok i rozpocznij nowy w niesamowitej atmosferze.

PAŁAC NIEZNANICE oraz DJ DRAGON

zapraszają na SYLWESTRA!

Gwarantowana wyśmienita zabawa i wiele atrakcji.

Cena już 490 zł od pary lub od 725 zł/ parę za pakiet pobytowy.

Szczegóły oferty na www.nieznanice.pl



Rezerwacje: palac@nieznanice.pl
Tel.: 34 32 81 998
Pałac Nieznanice ul. Sobieskiego 22A, Nieznanice, 42-270 Kłomnice,
(20 km od Cz-wy)



Relaks w niepowtarzalnej atmosferze

Po ciężkim dniu pracy pragniesz zrelaksować się w miłej atmosferze i przy wykwintnym posiłku?
Twoim wymaganiom sprosta Restauracja ASTORIA, przy ul.Krakowskiej 45 w Częstochowie.



Elegancki wystrój restauracji zachęca do spędzenia tu mnóstwa czasu z przyjaciółmi.

Nastrój w klimatycznych wnętrzach ASTORII doskonale sprawdzi się podczas biznesowych spotkań i rodzinnych uroczystości.

Zaproś swoich kontrahentów na lunch, a na pewno Twoje biznesowe rozmowy zakończą się sukcesem.

Sprawdź co poleca SZEF KUCHNI: http://hotelsonex.pl/restauracja/

***

Jeśli przyjmujesz gości z innego miasta zapewnij im doskonały wypoczynek w Hotelu SONEX, w którym domowa atmosfera i profesjonalny personel doskonale wpłyną na dobre samopoczucie każdego gościa.

Do Państwa dyspozycji znajduje się tu także nowoczesna i komfortowo wyposażona sala konferencyjna, co daje możliwość zorganizowania profesjonalnego spotkania firmowego, konferencji i briefingu.

Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, oraz Hotel SONEX ul. Krakowska 45, Częstochowa. Tel.: 34 366 80 80

Fot.: Asatoria/Sonex



Moda na gotowanie przybiera na sile. Polacy oblegają warsztaty kulinarne

Moda na gotowanie to od kilku lat jeden z wiodącym trendów. Polacy kucharzą już nie tylko z konieczności i poczucia obowiązku, ale przede wszystkim dla przyjemności oraz relaksu. Co więcej, dla wielu przyrządzanie potraw i kulinarne eksperymenty stały się swoistą pasją czy sposobem na życie. Dowodem jest popularność wszelkiego rodzaju kursów i warsztatów kulinarnych, na których nie brakuje chętnych, by szkolić się i doskonalić umiejętności pod okiem profesjonalistów.

Z pasji do gotowania

O tym, iż aktualnie kulinaria zajmują czołową pozycję wśród zainteresowań Polaków, najlepiej świadczy popularność wszelkiego rodzaju kursów i warsztatów gotowania. Polacy chętnie nabywają nowe umiejętności, szkolą się i edukują w zakresie gotowania. Wiedzę pragną czerpać od profesjonalistów, którzy tajniki sztuki kulinarnej opanowali do perfekcji. Techniki filetowania i porcjowania ryb, przygotowywanie świeżego makaronu czy rozbiór drobiu to tylko początek długiej listy proponowanych warsztatów.
Wzrost zainteresowania tematyką gotowania zauważyli także właściciele firm i menedżerowie dużych korporacji, którzy wykorzystują potencjał kulinarnych eventów w kontekście integracji zespołu. I dla nich rynek dostarcza wiele zróżnicowanych ofert. Jak podkreśla Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy, gdzie od 20 lat organizowane są różnorodne eventy, rekordy popularności notują m.in. turnieje kulinarne.

– Boom na naukę gotowania trwa w najlepsze. Jeśli dołożymy do tego element zdrowej rywalizacji, powstaje pojedynek kulinarny z prawdziwego zdarzenia. Bo któż nie chciałby sprawdzić swoich umiejętności, pod okiem zespołu profesjonalistów?
Zauważalna jest także tendencja powrotu do źródeł i zagłębiania w regionalną tradycję.
-Warsztaty kulinarne – proces produkcji piwa, nalewek regionalnych, miodów i pierników to nasze ostatnie hity. Mieszkańcy naszego regionu odtwarzają dolnośląską tradycję, stąd też nowe browary i powstające małe manufaktury. Współpracując z nimi jesteśmy w stanie przenieść uczestników warsztatów w odległe czasy, jednocześnie odkrywając nieznane dotąd tajemnice. Sądząc po zainteresowaniu tego rodzaju eventami, idea czerpania z przeszłości i tworzenia nowej tradycji ma w Polsce wielu zwolenników – podsumowuje ekspert Dworu Korona Karkonoszy.

Więcej informacji o eventach skierowanych dla firm:
http://www.koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Sfera PR



Na jesienne smutki – comfort food!

Wszyscy znamy potrawy typu fast food. Na popularności nie traci też trend slow food, który przestaje być domeną wyłącznie drogich restauracji. A co kryje się pod tajemniczym określeniem comfort food? To tzw. jedzenie na pocieszenie, które właśnie teraz – w szare, bure, jesienne dni - powinno znaleźć się w naszym menu.

Określenie, które w odniesieniu do autorskich potraw tak chętnie używa gwiazda brytyjskich programów kulinarnych - Nigella Lawson i któremu Jamie Oliver poświęcił całą książkę, znane jest nie od dziś. Już w słowniku Webstera z lat 70. tłumaczono, że comfort food to rodzaj tradycyjnych potraw, przywołujących sentymentalne wspomnienia i poprawiających nastrój. Poznajcie kilka kulinarnych inspiracji, które pozwolą na chwilę zapomnienia i w mgnieniu oka poprawią nastrój, mimo niesprzyjającej aury za oknem.

Jedzenie pełne emocji

Jak to możliwe, że smakołyki mogą być antidotum na jesienną chandrę? Naukowcy twierdzą, że oddziaływanie jedzenia na nasze emocje wiąże się z jednej strony z naszą fizjologią, z drugiej zaś z naszą pamięcią sensoryczną. Przykład? Zamknięte w słodyczach cukry proste powodują szybkie uwalnianie się w organizmie hormonu szczęścia – serotoniny. Dlatego też instynktownie sięgamy po słodkości, gdy chcemy poprawić sobie nastrój. Z kolei, związek między przyjemnością jedzenia a pamięcią sensoryczną naukowcy tłumaczą oddziaływaniem dobrze kojarzących się smaków na nasze kubki smakowe. To one wysyłają informację o pozytywnym skojarzeniu do naszego mózgu. Jego reakcją jest odczuwanie spokoju i radości podczas i po zjedzeniu comfort food. Potwierdziły to badania naukowców z Uniwersytetu w Buffalo, którzy wykazali, że poddane badaniu osoby podczas jedzenia uznanego za comfort food rosołu, intensywnie myślały o relacjach z bliskimi.
Smaczne jak u mamy i gotowe w 5 minut

Proste, oparte na łatwo dostępnych składnikach i najlepiej szybkie w przygotowaniu – takie powinny być przekąski typu comfort food. Potrawy, które zaliczamy do tego wyjątkowego typu jedzenia, to sprawa indywidualna dla każdego kraju. Włoch na poprawę nastroju sięgnie po lasagne, Czech po knedle czy smażony ser, a Brytyjczyk na śniadanie zje jajko z bekonem. Co poprawi nastrój Polakowi? Do najbardziej popularnych, polskich potraw typu comfort food zaliczymy wspomniany już rosół, a także bigos, barszcz czerwonym, zupę pomidorową, grzanki z serem, domową szarlotkę i budyń waniliowy, który pamiętamy z dzieciństwa. Ich przygotowanie jest jednak dość czasochłonne. – Wykorzystując określone gotowe produkty i półprodukty możemy w krótkim czasie przygotować poprawiające nastrój przekąski, które smakować będą dokładnie jak ukochane przez nas pyszności znane z domu rodzinnego – zauważa ekspert firmy Dan Cake Wiktor Kowalski. – Przykład? Wykorzystując gotowe Mini babeczki do nadzień słodkich, w kilka chwil wyczarujemy słodki „poprawiacz nastroju”, który przywoła wspomnienie zarówno domowej szarlotki, jak i budyniu waniliowego, przygotowywanego przez babcię na podwieczorek. Wystarczy, że babeczki wypełnimy szarlotkową masą przyrządzoną według znanej, lubianej receptury i dodamy warstwę budyniową, a poprawę samopoczucia w szare, jesienne popołudnie mamy zagwarantowaną.

Chrupiący smak dzieciństwa

Podobnie z barszczem czerwonym – o wiele szybciej przygotujemy pyszny krem z buraków. – Jeśli dodamy do tego grzanki z ulubionego chleba tostowego lub delikatne, lekkie pieczywo chrupkie uzyskamy sycący posiłek, dodający energii na cały dzień. – radzi ekspert Dan Cake. Uśmiech na naszych twarzach wywołają także grzanki z żółtym serem, których bazą dziś może być chleb tostowy. – Wybierając nasz dostępny od niedawna Chleb tostowy XXL, zaledwie jedna, duża kromka chleba zapieczona pod pierzynką z sera żółtego, przypomni nam grzanki, jakie zajadaliśmy w dzieciństwie. – mówi ekspert Dan Cake.

Sfera PR



Eliksir zdrowia i urody – 5 powodów, dla których warto jeść czerwone porzeczki

Soki, lody, ciasta, torty, kremy, tartaletki, dżemy, galaretki, koktajle, a nawet dressing sałatkowy oraz glazura do mięsnej pieczeni – aż tyle jest w stanie zdziałać niewielka i zupełnie niepozorna czerwona porzeczka. A żeby było jeszcze ciekawej, jej kulinarne możliwości to zaledwie początek długiej listy zalet, jakie w sobie kryje. Co jeszcze, poza plejadą nieznanych dotąd kompozycji smakowych możemy zyskać wprowadzając czerwone porzeczki do codziennego menu?



Intensywna, kwaśna nuta, przeplatająca się z delikatnie pojawiającą się na drugim planie goryczką, to zapowiedź nie tylko wielu udanych kulinarnych ekscesów. Kwaśny, intensywny smak to najlepszy dowód na to, że podobnie jak cytryna, aronia, jabłka czy dzika róża również nieduże, szkarłatne perełki są pełne cennych dla zdrowia składników.

W młodym ciele zdrowy duch

Wspominając o porzeczce czerwonej nie można przemilczeć przede wszystkim wysokiej zawartości witaminy C - 100 g owoców to około 40-45 mg witaminy, co stanowi blisko 60% dziennego zapotrzebowania. To właśnie dzięki niej porzeczkowe specjały zyskują wiele cech prozdrowotnych. Do najważniejszych z nich należy wzrost odporności organizmu oraz neutralizowanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia. Z tego samego powodu porzeczki mogą przyczynić się do szybszej poprawy samopoczucia w czasie przeziębienia, w czym pomaga obecność witaminy P ułatwiającej wchłanianie witaminy C.

Sekret nieskazitelnej cery

Działając pozytywnie na organizm od wewnątrz czerwone porzeczki wywierają również duży wpływ na wygląd zewnętrzny. Zawarty w nich kwas askorbinowy wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu może przyczynić się do wyrównania kolorytu skóry i ograniczyć ryzyko powstawania tzw. „pajączków”. Ponadto, miąższ z czerwonych porzeczek zmieszany z odrobiną glinki czerwonej zamieni się w naturalną maseczkę, która pozwoli uporać się z problemami typowymi dla cery trądzikowej.

Apetyt na lekkość

- Czerwone porzeczki od wieków słyną ze swego zbawiennego wpływu, jaki wywierają na układ trawienny. Dietetycy jednogłośnie rekomendują włączenie tych drobnych owoców do diety w momencie, gdy zaczyna doskwierać nam niestrawność, nadkwasota, a nawet brak apetytu. Właściwości te są pochodną dużej zawartości pektyn, czyli substancji obecnej w błonniku, która ulega rozpuszczeniu, a zatem jest dobrze wchłania przez organizm – mówi dietetyk Paulina Domagała.

Ciśnienie pod kontrolą

Kolejną korzyścią, wynikającą ze składu chemicznego czerwonych porzeczek, jest zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu. Obecne w nich potas oraz witamina PP pełnią bowiem bardzo ważną rolę zarówno w regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi, jak również usuwaniu wspomnianych wolnych rodników, zapobiegając miażdżycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Menu pod znakiem porzeczki

Smak i składniki odżywcze powodują, że czerwone porzeczki należą do grona owoców niezwykle uniwersalnych. Po pierwsze, mogą stać się elementem diety osób o wrażliwym układzie trawiennym. Po drugie – apetycznie dopełnią zarówno słodkie delicje, jak i specjały bardziej wytrawne. W letnim sezonie absolutną koniecznością są babeczki i kruche ciasta wzbogacone dodatkiem świeżych owoców.

– Umiejętnie dobierając dodatki możliwe jest stworzenie w zaskakująco krótkim czasie deserów imponujących tak w smaku, jak i pod kątem estetyki. Spody tortowe jasne zamienią się w perełkę cukiernictwa, jeśli przełożymy je bitą śmietaną i udekorujemy gałązkami czerwonych porzeczek i borówek amerykańskich – mówi Wiktor Kowalski, ekspert firmy Dan Cake. Aby owoce efektownie lśniły warto za pomocą pędzelka nanieść na nie odrobinę glazury, którą można wykonać w kilka sekund, rozcieńczając łyżeczkę ulubionego dżemu wodą.
– Podstawą dla letniego śniadania w kontynentalnym stylu stać się mogą gofry z dodatkiem porzeczek, cukru pudru i polewy czekoladowej, które doskonale smakować będą z filiżanką czarnej kawy – dodaje ekspert. Również fakt, że porzeczki są owocami sezonowymi, nie będzie przeszkodą dla wykorzystania ich jesienią i zimą, jeśli z wyprzedzeniem przygotujemy gęste sosy, dżemy i syropy. Mini tarteletki wypełnione pistacjowym kremem i polane sosem na bazie porzeczki będą eleganckim deserem o każdej porze roku.

Sfera Pr



<<< Strona 8 >>>